Богато е разнообразието от видове птици, които могат да бъдат наблюдавани в България. Сред тях са както резидентни видове, които зимуват у нас, редки видове, някои от които са застрашени от изчезване в световен мащаб, така и прелетни птици, главно водолюбиви, използващи Виа Понтика – един от главни маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, преминаващ по Черноморското ни крайбрежие.
Това прави страната ни рай за орнитолози и учени, заети с наблюдаване и изучаване на птиците, за което са създадени и специални места. От 1977 година у нас се провежда най-масовото мероприятие в областта на природозащитата – преброяване на зимуващите у нас птици по бреговете на водните басейни.
Имената на някои от тези птици вероятно не сте чували никога, а самите тях познавате само красивите снимки на дебнещите ги в очакване да уловят мига фотографи на птичето царство. Лястовиците обаче със сигурност ги познавате и различавате, но дали познавате начинът им на живот, гнездене, хранителни предпочитания и знаете ли къде зимуват лястовиците?
Къде зимуват лястовиците?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Символ на пролетта, на новото начало, на надеждата, герой в детски приказки и разкази на едни от най-великите родни творци, изобразявана на първомартенските картички с мартеници, лястовицата е сред най-разпознаваемите птици у нас, чиито гнезда могат да бъдат открити под стрехите на много къщи и сгради.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не разрушавайте гнездо на лястовица – ето какво ще ви донесе
Разрушаването на гнездото ѝ се счита за лоша поличба, а според народните поверия, ако го свие до дома ви, очакват ви здраве, благоденствие, щастие и мир в семейството ви. Особено ако това е рядката бяла лястовица, носеща късмет на всеки, който я види, бялата лястовица, герой на едноименни творби, която се излюпва според поверието веднъж на 100 години, за да отбележи предстоящи големи промени, които ще бъдат за добро.
Лястовицата толкова е свикнала с човешкото присъствие и градовете, че не се свени да отгледа малките си над вратата на дома ни. В чашковидното си гнездо женската снася до шест яйца и ги мъти около две седмици. Двадесет дни бебетата не напускат гнездото и разчитат единствено на родителите си да ги хранят и да се грижат за тях. Следват уроците по летене, по време на които лястовиците продължават да бдят над малките си, преди да ги оставят да започнат своя самостоятелен път.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
А този път започва в родното гнездо под родната стряха, продължава в топлите страни, където лястовиците зимуват и отново преминава през страната ни, тъй като птиците се завръщат всяка пролет. Ориентират се в своя път по звездите и най-вече по полярната звезда. Полетът им от България до топлите страни е на ята, със скорост до 120 км./ч., продължава цели 6 седмици, но само през деня, докато нощта за почивка, като пътят им минава над Гърция и Западна Турция, над Средиземно море и по долината на р. Нил, през пустинята Сахара и стига до Южна Африка.
Няма да повярвате как се храни лястовицата!
Предпочитаните места за зимуване се различават според вида на лястовицата. У нас се срещат градската, селската, скалната, бреговата и червенокръстата лястовица. Градската остава до по-късно в родината ни, като полетът ѝ към топлите страни стартира едва в края на октомври, а домът ѝ за зимните месеци са Египет, Судан и Югоизточна Азия. Колко сила е стаила в малкото си телце тази птичка, за да може всяка година да прелети над океаните и да се завърне от топлите страни, където зимува, носеща новото начало, новия живот, надеждата на крилата си.
С какво се хранят лястовичките?
Освен къде зимуват лястовиците любопитен въпрос е и каква храна предпочитат. Макар че няма да откажат хляба ви, те са месоядни, предпочитат насекомите, сред които и вредни такива – мухи, комари, с което унищожават множество от тях, помагайки на човека по този начин.
Родината на лястовиците всъщност е там, където най-често зимуват – Африка, но прелитат до всички континенти по света с изключение на Антарктида, за да се завърнат в родината си, когато тук настъпи зимата.