Обикновено се вълнуваме от ползата на пчелите за опрашването на растенията и съществуването на видовете, от ползата от пчелните продукти и начина, по който пчелите живеят в пчелните семейства, както и как да осигурим и подпомогнем съществуването на този толкова полезен вид, без който се счита, че светът ще изчезне, и много по-рядко се интересуваме от устройството на самите пчели. В повечето случаи сме наясно с жилото и че след ужилване пчелите го губят, но въпроси като колко крила имат пчелите някак остават извън обхвата на интересите ни и сякаш не ни вълнуват. Няма нищо лошо в това да познавате устройството на пчелите, напротив – това е обща култура, която може да няма отношение към полезността на пчелите и пчелните продукти, но е интересно да се знае като информация особено когато касае крилата на пчелите и интересната им употреба, която далеч не е свързана само с летене.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Колко крила имат пчелите?
Пчелите имат 4 крила, по 2 от всяка страна на тялото, прикрепени към „гръдния кош“ –средната част на тялото на пчелата между главата и корема. Предното и задното крило се захващат заедно по време на полет с помощта на малък ред кукички. Крилата на пчелите се отличават с гъвкавост и здравина, а за да ги завъртят по време на полет, пчелите използват мускули в гръдния си кош. И ако смятате този въпрос колко крила имат пчелите за сложен, то със сигурност следващият ще ви затрудни още повече, тъй като отговорът му е неочакван – За какво се използват крилата на пчелите? Не, не е само за летене. Четирите крила имат много повече функции от онези, които очаквате. Изненадахме ли ви?
Още: Защо търтеят няма баща – научете повече за произхода му
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Други функции на крилата на пчелите
За какво друго могат да се използват крилата на пчелите освен за полет? Изненадващият отговор е за комуникация. И той не е единствената „странна“ причина, за която пчелите се нуждаят от крилата си. Различни, интересни и любопитни, както и неочаквани, са функциите на крилата на пчелите. Сред тях са:
- Пчелите използват крилата си, за да общуват помежду си. При общуване с други членове на колонията пчелните майки движат крилата си повече от работничките и търтеите. Размахване на крилата се използва от медоносните пчели, за да разпръскват феромони, които са ключови за комуникацията – например за подпомагане на млади или наивни пчели при намирането на входа на гнездото.
- Крилата са ценни за идентификацията на пчелите.
- Крилата намират употреба и за терморегулация, контрол на температурата и вентилация на гнездото. Когато кралицата преустанови своя зимен сън през хладните месеци на годината, тя вибрира с крилете си много бързо, за да генерира топлина, преди да излети, за да търси храна. По този начин произвежда топлина и реално се загрява в хладните месеци, в които се е събудила. И докато през зимата това движение на крилата е с цел генериране на топлина, то медоносните пчели пляскат с крила си и за да охладят кошера или гнездото. Тоест терморегулацията е в две посоки – охлаждане или затопляне според температурата на околната среда и нуждата на пчелното семейство в гнездото.
- Крилата и движението им се използва и за изпаряване на водното съдържание, сгъстяване на нектара и превръщането му в мед.
Още: Колко пчели средно има в един кошер
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Любопитни факти за крилата на пчелите и техния полет
- 230 – това е броят пъти, в който пчелите пляскат с крилата си в секунда, удивителна цифра, звучаща чак невероятно, нали?
- Малките косми, с които са покрити крилата на пчелите, имат своята важна роля – поемат въздушния поток.
- Скоростта, с която лети медоносна пчела работничка, е около 15–20 мили в час или по-малко, ако е натоварена с прашец.
- Пчелите могат да летят на височина над 9 000 метра или това е по-високо от Еверест. Установено е, че се адаптират към разредения въздух на тази огромна надморска височина, като размахват крилата си през по-широка дъга.
От един кошер - колко мед най-много можем да вземем