Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли коя е най-голямата риба в океана?

06 април 2022, 20:15 часа

Ако попитаме коя е най-голямата риба, повечето хора бързо ще решат, че става дума за кит. Но ще сгрешат просто защото китовете не са риби – а бозайници. Що се отнася до най-голямата риба, тя има нещо общо с китовете, но само в названието. Това е китовата акула.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Теглото на китовата акула достига величини от 12 тона, но някои учени са на мнение, че отделни индивиди могат да тежат и над 20 тона. Дължината й съответства на тежината – между 11 и 12 метра.

Най-голямото животно в природата

Външен вид

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

За пръв път зоолозите успели да разгледат подробно тази риба в 1828 г. недалеч от бреговете на Южна Африка. По принцип китовата акула обитава в горните пластове на океанските води (подобни риби се наричат „пелагични“, тоест, живеещи в близост до повърхността). Тялото й е мощно и тежко, има относително малка глава и големи хрилни процепи, по пет от всяка страна. Оцветяването й обикновено е тъмносиво или кафяво. По него се виждат много бели или жълтеникави петна, които на места се подреждат в правилни ивици.

Размножаване

Няма подробни сведения как точно става размножаването на китовата акула. Известно е, че снася яйца - но едва неотдавна се разбра, че акулчетата се излюпват още докато са в утробата и след това продължават развитието си в своеобразна „капсула“. Подобни капсули са много редки, като единствената открита досега представлява яйце, намерено в Мексиканския залив. Размерите му са сравнително големи – дълго почти 70 см, и 40 см в диаметър.

Огромен крокодил погълна цяла акула пред очите на рибари

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Кротък нрав

Един незапознат човек може лесно да сметне, че китовата акула е много опасна. Но въпреки страховития си външен вид, тази риба не е изобщо опасна нито за хората, нито за други създания. Е, изключение са дребни океански същества, нали и тя трябва все пак да яде нещо - планктон, малки рибки и ракообразни. Прецежда храната от водата чрез специален филтърен апарат, образуващ се от хрилните дъги. Плува доста бавно, обикновено не по-бързо от 5 км/ч и е твърде ленива: често дори не реагира на водолази, които докосват тялото й и даже я яздят.

Начин на живот

Китовите акули имат навика да се събират на малки разпръснати групи в топлите морета. Те извършват много дълги миграции, следвайки струпванията на планктон. Самият начин на живот на тази риба, както и особеностите на нейното размножаване и поведение, все още са слабо изследвани. Тя е толкова странна, че е класифицирана в едно-единствено семейство с единствен род, който включва единствен вид: самата нея. Тоест, зоологическата й класификация изглежда така: семейство – Китова акула, род Китова акула, вид – Китова акула.

Най-опасната акула

Заплахи за вида

Основната заплаха за вида й дълго време били рибарите в страните на Южна и Югоизточна Азия – там нейното месо е известен деликатес. Днес въпреки пълната забрана за нейния риболов, възстановяването на популацията върви твърде бавно и поради бавното естествено възпроизвеждане, и заради продължаващия й улов, включително бракониерски. Броят на китовите акули във водите на моретата и океаните си остава неизвестен.

Най-голямото море

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес