Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли коя е най бедната държава в света?

16 април 2022, 18:05 часа

Много по-вдъхновяващо и интересно е да се изучават най-богатите страни в света. Обаче не по-малко важно е да знаем и кои страни са от другата страна на спектъра на богатството. Много са факторите, които оказват влияние върху благосъстоянието на една страна: природни ресурси, образователна система, политическа стабилност, държавен дълг. 

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Най-бедните държави в света

Класацията на най-бедни страни е според размера на брутния национален доход, а данните са от Световната банка. Брутният национален доход се измерва чрез общия приход в държавата, разделен на броя на населението. 

Ето списък с десетте най-бедни страни в света и стойността на брутния им национален доход:

10. Демократична република Конго - 550 долара
9. Нигер - 540 долара
8. Либерия - 530 долара
7. Централноафриканска република - 510 долара
6. Афганистан - 500 долара
5. Сиера Леоне - 490 долара
4. Мадагаскар - 480 долара
3. Мозамбик - 460 долара
2. Сомалия - 310 долара
1. Бурунди . 270 долара

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Бурунди - най-бедната страна в света
Република Бурунди е разположена в Централна Африка и заема площ от 27 834 кв.км. Граничи с Руанда на север, Конго на запад и Танзания на югоизток. На югозапад граничи с езерото Танганика.

Населението на страната е 9 милиона, от които над 90% са римокатолици, много малка част са мюсюлмани и вярващи в местни божества. Средната продължителност на живота е 51,3 години. 46% от населението е под 15 години. Средната възраст е 16,7 години. 

Около 6% от населението е болно то СПИН (500 000 души). Според Световната хранителна програма 57% от децата под 5 години страдат от хронично недохранване.

Бурунди е една от най-старите страни в Африка. Първите заселници тук идват през 70 000 г. пр.н.е. Първите племена тук са хуту, туткси и туа. Държавата печели независимост през 1962 г., а от 1966 г. е наложена еднопартийната система. Двете граждански войни и геноцидът през 70-те години са сред причините днес това да е най-бедната страна в света.

През 1993 г. избухва гражданска война между враждуващите племена хуту и тутси, продължила над 10 години и погубила 200 000 жители. Страната все още се възстановява от тежките последствия от войната. Над четвърт милион местни жители са напуснали родината си поради заплахи от терор.
Столица на страната е Бужумбура.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Любопитни факти за Бурунди

* Повечето хора в страната живеят в села, разпръснати из плата. 90% от населението е заето в селското стопанство. Поради бедност огромна част от населението страда от недохранване. Приемът на протеини и мазнини е много ограничен. В резултат на това болестта квашиоркор (заболяване, причинено от тежко недохранване) е много разпространена.
Поради бедността и високата безработица страната страда от сексуален трафик и експлоатация на детския труд. Хиляди момичета от Бурунди са принудени да проституират в други африкански страни. Хиляди деца се експлоатират като роби.

* От 2014 г. президентът на Бурунди официално забрани груповите бягания в страната. Според него те са възможност за планиране на антиправителствени действия.

* Медиите в Бурунди са строго ограничени. Доминират държавните медии. Журналистите работят под строг контрол и цензура.

* Сред традиционните напитки в Бурунди е бирата. Любопитно е, че бира се пие от голяма тенджера едновременно от няколко хора със сламки.

* Парламентът прие промени в закона, с които се криминализира хомосексуалната ориентация, а наказанието за подобно нарушаване на закона е 2 до 3 години затвор и глоба от 50 000 до 100 000 франка.

* При проучване в Бурунди през 2010 г. 45% от мъжете приемат за нормално да бият жена си. По-страшното е, че 73% от жените смятат за нормално да бъдат бити, ако се “провинят” към съпруга си. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес