Спасяването на този емблематичен град от ято гъски е легенда, която обаче се е вкоренила в историята му и е свързана с един от най-срамните моменти от далечното минало на древния град. Знаете ли кой град е спасен от ято гъски, или свързвате историите и преданията с гъски само с ромите, легендата за спасението на които също е свързана с кресливите птици? Преди да ви потопим в легендата за птиците-спасители, нека видим именно кой град е спасен от ято гъски.
Знаете ли кой е най-малкият град в света?
Кой град е спасен от ято гъски?
Древен Рим е градът, чиято история остава тясно свързана завинаги с птиците, спасили емблематичния град според известната легенда. Според историята Рим е бил на крачка от това да бъде заличен завинаги, а според преданието е спасен от сполетяването на тази трагична участ именно от ято гъски. Това се случва по време на битка – една от най-срамните битки в историята на древния град – между римляните, подценили своя противник – по-малобройното, но по-решително келтско племе сенони или както ги наричат римляните – гали – през IV век пр.н.е. Предисторията на битката е свързана с настъпване на сеноните в Галия с цел търсене на земя, достигането им до земите на етруския град Клузиум и търсенето на помощ от Рим от страна на уплашените от галите жителите на Клузиум. При срещата на римските пратеници с вожда на галите последният ги предизвикал с високомерното си отношение, което накарало пратениците да решат да окажат помощна Клузиум вместо да запазят неутралитет. Това предизвиква гнева на галите и те обявяват война на Рим.
Падението на Рим и опасността да бъде заличен из основи града вероятно се корени в неглижирането на ситуацията и крайното подценяване на галите от страна на римляните, което е било в такава степен, че дори градът не е защитен. Така се стига до една от най-трагичните дати в историята на Древен Рим – 18 юли 390 г. пр.н.е., когато римляните са разгромени, хукват да бягат, за да се спасят и дори забравят да затворят портите на и без това неукрепения си и незащитен град. И ако галите били атакували вътрешността на Рим, вместо да делели плячката, то Рим най-вероятно щеше да бъде изравнен със земята. Поражението (и без да се стига до това крайно събитие) е толкова жестоко, че векове след тази злощастна битка датата е почитана като тъжен празник, като ден, носещ нещастие, ден, в който римляните не работели и не правили нищо.
Кой град носи най-дългото име?
Връзка на гъските със спасението на Рим
Каква обаче е ролята на гъските в тези срамни за римляните битки? Опожаряването на сгради и щурмуването продължава, галите настъпват устремено, а оцелелите римляни се местят към Капитолийския хълм, за да се бранят, тъй като хълмът давал тази отлична възможност за спасение и обрана. Но момента, в който преуморените часови заспиват, галите тръгват да щурмуват хълма необезпокоявани до… появата на ято гъски. Тук в историята се преплитат историята, легендата, преданието, вярата, че птиците – ято гъски – със своите силни крясъци събудили заспалите римляни и те съумели да се предпазят от настъпващите към тях гали. Легендата разказва за свещените гъски, посветени на богинята Юнона, населяващи земите около храма на Юнона, усетили промъкващите се гали и с крясъците си събуждили заспалите римските воини, за да отблъснат врага.
След този ден римляните започнали да почита и прославят гъските, спасили ги от сигурна смърт и още по-тежко падение. Всяка година на този ден римляните биели с пръчки кучета, като символ на проспиването на нападението от страна на пазачите, и правили процесия с ято гъски, които хвалели и хранели като благодарност за спасението на града им и на живота им.