Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кой е най-старият манастир в България?

15 септември 2022, 15:44 часа

България е богата на църкви, параклиси, манастири, част от които съществуват от незапомнени времена, устояли на времето, опожаряванията и опустошаванията, сривани из основи и издигани отново с вяра и надежда, поради което не е учудващо, че най-старият манастир в Европа се намира в България. Проучване на акад. Росен Милев през 2004 година красноречиво доказва, че най-старият манастир в Европа е именно у нас. Най-старият манастир в България и Европа датира от далечната 344 година и се счита, че е основан от светец – от самия Свети Атанасий.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Топ 10 на най-старите манастири в България

Кой е най-старият манастир в България?

Легендата разказва, че светецът Атанасий Велики – Свети Атанасий – стъпва в България през 343-344 г., за да вземе участие на Вселенския събор в Сердика, а година по-късно, когато пътят му минава през България с крайна цел Константинопол, той отсяда близо до село Ливадна в стара римска крепост. Населението там е засегнато от нечувана и невиждана епидемия, която коси човек след човек, нещо, което не може да остави светеца безучастен. Легендата разказва, че лично той основава света обител върху останките от древно тракийско светилище. Мястото е стратегическо – от там минавал главен и ключов път със съществено значение, наричан „Виа Диагоналис“. Светецът посъветвал местните да построят храм, манастир, за да се избавят от чумата. Вслушали се в думите му, те издигат манастира, който се счита за най-стария манастир в България. В чест на светеца, спасил ги от смъртта и епидемията, го нарекли на името му – „Свети Атанасий“, известен и като Чирпански девически манастир. Дали разказът за светецът е само легенда е спорно. Аналите на Александрийската патриаршия, както и от останките на т.нар. „Римския манастир“ говорят, че е възможно това да не е просто предание, а реална история.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

5 забележителности около Рилския манастир, които трябва да посетите

Съдбата и историята на най-стария манастир в България – легенди и факти

Нерадостна е съдбата на най-стария манастир в България. Многократно е опожаряван, опустошаван, но вярващи и родолюбиви българи го издигат отново. Най-старият манастир в България крие тайни, загадки и чудеса. Той е бил и убежище на Паисий Хилендарски, Васил Левски и десетки смели борци за свобода, и място за изцеляване и спасение на вярващите. Стотици са истории на хора, прогледнали, проходили и излекували се от нелечими болести, след като посетили манастира и отпили вода от аязмото му. Чудесата не спират до тук. Когато в съвременни дни след 1944-та година манастирът е превърнат от свято място в овчарник, партийният секретар сънувал постоянно, че ако не спрат гаврите със светото място, ще загуби детето си. Това предание разказва и как само за една нощ животните били изведени, а манастирът отново се превърнал в действащ. Той функционира и до днес, очаквайки вярващите и нуждаещите се от изцеляване.

Любопитен факт е, че не някой друг, а лично Людмила Живкова поръчва да се построят и нови сгради към манастира през 1979 г. Това е най-голямото обновяване на манастира, извършено през 80-те години, както и първото облагородяване на светата обител в такъв мащаб.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Друг любопитен факт, свързан с историята на най-стария манастир в България, е, че посетител на манастира и дарител на икона с лика на Свети Атанасий е Александрийски патриарх и папа на египетската земя – Петър VII през 2003 година. Всичко това красноречиво сочи важността на манастира и ключовото значение, което му се придава, предвид възрастта му, възможностите за културен и религиозен туризъм, които съчетава, лечебните води на аязмото и лечебната сила, която се преписва на постница – пещера, служеща за молитва и уединение през дните на пост, намираща се в района на манастира, която се счита, че помага за изцеляване на нелечими болести.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес