Употребата на алкохол увеличава риска от многобройни негативни последствия за здравето - от увреждане на черния дроб до някои видове рак. Но някои хора, които пият редовно, са с по-голяма вероятност да развият подобни проблеми от други. Специалистите смятат, че разликата между хората е свързана с метаболизма на организма или как се разгражда алкохолът.
Колко бързо се метаболизира алкохолът?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Без значение колко алкохол приемате, тялото ви е способно да метаболизира само определена част от него на всеки час. Скоростта на метаболизма на алкохола е около едно питие на 1 час. Ако приемате повече от това количество, то се натрупва в тялото и причинява интоксикация.
Ако приемете едно питие, ви трябват 1-2 часа да стигнете ниво 0 на алкохолна концентрация в кръвта. Ако приемете повече от едно питие за кратко време, ще ви трябват повече от 1-2 часа да се метаболизират от черния дроб. Времето за метаболизиране на алкохола е различно при всеки индивид. Но при всички случаи алкохолът се метаболизира много по-бавно отколкото се абсорбира.
Кои ензими разграждат алкохола?
След като се приеме, алкохолът се абсорбира в кръвта от стомаха и червата. Следва метаболизиране от ензими - химически съединения в организма, които разграждат други химически съединения.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Кой алкохол е най-добър за сваляне на кръвното налягане?
Алкохолът се разгражда от два ензима:
* алкохол дехидрогеназа (ADH)
* алдехид дехидрогеназа (ALDH)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Тези два ензима започват да разграждат молекулата на алкохола, за да може в крайна сметка той да бъде изхвърлен от организма.
Алкохол дехидрогеназа спомага за превръщането на алкохола в ацеталдехид. Ацеталдехидът остава в тялото за кратко време, тъй като бързо се превръща в ацетат от други ензими. След това ацетатът се разгражда до въглероден диоксид и вода. Въпреки че ацеталдехидът остава в тялото за кратко, той е много токсичен и добре познат канцероген.
По-голямата част от алкохола се метабилизира от черния дроб, но малки количества алкохол се елиминират от организма чрез образуване на етилови естери на мастните киселини - вещества, които вредят на черния дроб и панкреаса.
Малка част от алкохола не се метабилизира, а се изхвърля чрез дъха и урината, затова може да се измери чрез съответни тестове.
Опасностите на ацеталдехида
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Ацеталдехидът може да причини сериозни увреждания на черния дроб, тъй като това е мястото в организма, където по-голямата част от алкохола се разгражда до този токсичен отпадъчен продукт. Част от алкохола се метаболизира в панкреаса и мозъка, където ацеталдехидът също може да причини увреждане на клетките и тъканите. Малки количества алкохол се метаболизират в стомашно-чревния тракт, който също може да бъде увреден от ацеталдехида.
Някои специалисти смятат, че ацеталдехидът не само причинява увреждания на тъканите, но играе роля за възникване на някои от поведенческите и физиологичните ефекти, свързани с консумация на алкохол.
Колко алкохол има в една бира?
Води ли ацеталдехидът до увреждания?
Експеримент с лабораторни животни разкрива, че ацеталдехидът води до липса на координация, нарушение на паметта и сънливост.
Други специалисти твърдят, че тези ефекти не може да се причинят само от ацеталдехида, тъй като мозъкът се предпазва от токсични вещества в кръвта чрез кръвно-мозъчната бариера.
Въпреки това, когато ензимите каталаза и CYP2E1 метаболизират алкохола - което се случва само при прием на огромни количества алкохол - ацеталдехидът може да се синтезира в самия мозък.
Гени и метаболизъм
Количеството алкохол, което човек метаболизира за 1 час, зависи основно от 2 фактора: размера на черния му дроб и индекса на телесната маса. Затова скоростта, с която се метаболизира алкохолът, е различна при отделните индивиди.
Проучвания доказват, че гените са най-важният фактор, който обуславя колко ефективно се разгражда алкохолът от организма.
Вариации в ензимите алкохол дехидрогеназа и алдехид дехидрогеназа се проследяват до вариации в гените, които кодират тези ензими. При някои хора тези два ензима не работят много добре, а при други са много по-ефективни.