Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кога точно цъфтят кокичетата

19 януари 2025, 10:00 часа

Това малко, нежно цвете цъфти най-рано от всички. Подава главата си още в снега нетърпеливо да предвести идването на пролетта - януари, февруари и по-рядко през март месец. Кокичето е луковично многогодишно растение. Вегетационният му период е много кратък и зависи от климатичните условия на региона, където расте.

Засаждане

Опитните градинари препоръчват кокичето да се засажда в градината юли-септември. Ако есента е продължителна и топла, то засаждането на кокичетата може да продължи и до ноември. Избирайте открити слънчеви места, но също така те могат да виреят добре и под дърветата.

Почва

Почвата трябва да е влажна, рохкава и добре дренирана. Места с тежка глинеста почва и такава, в която има застой на вода не се препоръчват за отглеждане на кокичета. Засаждайте кокичетата на дълбочина не по-малка от 50 мм.

Как да се грижим за кокичето?

Да се отглеждат кокичета в градината не е трудно. Не е нужно да ги поливате, тъй като след разтопяването на снега в почвата има достатъчно влага.

Още: Кокичета с ракия – за орлово зрение и против грип

Но, разбира се, ако есента е топла, а през зимата не е имало много сняг, ще се наложи да полеете кокичетата. За подхранване на кокичетата най-подходящи са комплексните минерални торове. В техния състав трябва да са включени големи количества фосфор и калий.

Калият помага на кокичето да формира големи и здрави луковички, които се характеризират с висока студоустойчивост. Фосфорът пък от своя страна подпомага и стимулира цъфтежа на кокичето.

Кокичетата могат да се отглеждат на едно и също място няколко години подред. Но все пак специалистите съветват да се направи пресаждане 1 път на 5-6 години.

Могат да се отглеждат и от семена. Първото цъфтене на такова кокиче, отгледано от семена, ще бъде 4-5 години след появата на разсада.

Още: По стари български рецепти: какви болести може да излекувате само с кокиче и ракия?

След цъфтежа

Когато кокичетата прецъфтят, листата трябва да се отрежат, но не веднага. Изчакайте първо те сами да увяхнат и едва след това ги изрежете.

В противен случай процесът на възстановяване на луковицата няма да е успешен докрай и тя следващата година може и да не цъфне. Освен това листата помагат на луковичките да натрупат хранителни вещества, които да им помогнат да преживеят зимата в почвата.

Видове кокичета

Още: Добруджанско село потъна в кокичета (ВИДЕО)

Блатно кокиче

Тези растения цъфтят в снежно бели, малки цветове, издаващи нежен и много приятен аромат. Притежават 6 венчелистчета, но само външните 3 са обособени. Между тях се намират още венчелистчета, които обаче са срастнали. В средата им се намират тичинките и плодника.

От стръковете на блатното кокиче (Leucojum aestivum) се извлича лекарственото вещество galantamin за производството на българското лекарство Nivalin (в миналото за тази цел е ползвана луковицата на Galanthus Nivalis), използвано в миналото за лечение на детски паралич, и намиращо приложение в съвременната медицина за лечение на Алцхаймер.

Кичесто кокиче Flore Pleno

Красивото двойно кичесто кокиче от сорта Flore Pleno определено няма да остане незабелязано. То носи много пролетно настроение в градината.

Може да се отглежда в сянката на широколистни дървета или под тревисти трайни насаждения. Цветята са ароматни, чисто бели, с двойни вътрешни венчелистчета, оцветени в зелено. Листата са дълги, заострени и сиво-зелени.

Още: Какво са лекували в миналото с кокиче и ракия българите?

Кокиче Viridi-apice

Кокичето от сорта Viridi-apice цъфти с бели цветове, които в краищата си имат зелени петна. Има едри цветове. Листата му са тъмнозелени. Носи свежо настроение. Чудесно се съчетава с други пролетни цветя .

Нежните кокичета внасят много красота след дългата зима. Радваме им се, защото смело цъфтят във все още студеното време и ни напомнят, че пролетта ще дойде скоро, че всичко отново ще се раззелени, че след дългата зима винаги идва топлата прекрасна пролет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес