Струпването на удвоени съгласни в българския език се подчинява на точно определени правила, които улесняват правописа. Различни са специфичните случаи, при които се наблюдава струпване на двойни съгласни, като:
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
- думи с корен и представка или корен и наставка, при които крайният звук на единия съвпада с началния на другия като: беЗЗъб, наДДавам и т.н.,
- някои глаголи, при които наблюдаваме удвояване на „в“ като реВВам,
- когато нечленуваната форма за м.р. ед.ч. на прилагателното име завършват на –нен и когато гласната „е“ изпада от наставката -ен“, във формите на това прилагателно име за среден, женски род и множествено число се наблюдава удвояване на съгласната „н“ като камеННи например,
- при членуване на съществителни имена от ж.р., завършващи на –т се наблюдава двойно „тт“, например пролетта.
Именно този последен случаи ще разгледаме – кога се пише двойно „т“, какви са правилата, наблюдават ли се изключения и къде са подводните камъни – най-големите възможности за допускане на грешки.
Най-досадните правописни грешки в българския език
Кога се пише двойно „Т“?
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не са много случаите, при които се появява двойно „т“, правилото е лесно за разбиране и овладяване, което прави спазването му достъпно, а грешките – предимно допускани от хора, които или не знаят правилото, или просто бързат и не се замислят. Двойно „т“ се получава според правилото при членуване на всички имена от ж.р., завършващи на „т“. Можем да приложим редица примери: пролеТ – пролеТТа – съществително име от ж.р., завършващо на „т“, което членуваме с –та и се появява двойно „т“, власТ – власТТа – съществително име от ж.р. в единствено число, завършващо на „т“, което членуваме с –та и т.н.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Допускани грешки при прилагане на правилото кога се пише двойно „т“
Допусканите грешки при това елементарно правило, които не се дължат на непознаването му, са свързани с невнимание, бързане, неосмисляне или пропускане на факта, че имаме именно съществително име, което завършва на т и което членуваме и изисква двойно „т“, като най-често срещаната грешка е пропускането не едното „т“. По-лесно е да се прилага правилото, ако се има предвид и се запомни, че повечето такива имена, завършват не само на „т“, но на – ост – младОСТ, радОСТ, старОСТ, зрялОСТ, цялОСТ и много други.
Топ 20 на най-често допусканите правописни грешки
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Грешки се допускат и ако името завършва не на „т“, а на „щ“. Именно в този случаи се наблюдават най-много грешки – ноЩ – ноЩТа. Възможните грешни изписвания, които се наблюдават най-често са ноштта, нощтта. В единия случай се забравя, че това не са „ш“ и „т“, а „щ“ и при членуване следва просто да се добави –та, а в другия случай се добавя погрешно двойно „тт“, което също води до погрешно изписване. Важно е да се запомни, че ако съществителното име завършва на –щ, то при членуване не се правят промени, не се добавят или премахват букви, а просто се добавя –та – моЩ – моЩТа, свеЩ - свеЩТа.
Друга допускана грешка е свързана с пропускане на едното „т“ – примерно доблеста да се изпише с едно т вместо с двойно „тт“, както е правилно. Грешащите или забравят, че доблест завършва на „т“ и при членуване става двойно „тт“, или просто не познават правилото. Не се притеснявайте да правите справки, когато се съмнявате, за да научите правописа. Грамотността е от ключово значение за личностното израстване и кариерното развитие, поради което всяка стъпка в тази посока – припомняне или научаване на правило – е вярната.