Първият компютър в света е американски програмируем компютър, който е разработен и сглобен през 1941 г. от математика от Харвард Хауърд Аксън със съдействието на четирима инженери от IBM, по чиято поръчка е разработен компютърът. Компютърът е създаден въз основа на идеите на Чарлз Бабидж.
Официалното пускане на първия компютър в света, наречен "Марк 1", е извършено след успешни тестове на 7 август 1944 г. Компютърът се намираше в стените на Харвардския университет.
Цената на този компютър е била 500 хиляди долара. Компютърът е сглобен в корпус от неръждаема стомана и стъкло, с дължина около 17 метра, височина над 2,5 метра, тегло около 4,5 тона и площ, заета от няколко десетки метра. Компютърът Марк 1 съдържал 765 000 електромеханични превключватели, релета и други части.
10 факта, които не знаете за производството на компютри в България
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Дължината на кабелите на първия компютър в света са били почти 800 километра. Компютърът можел да работи със 72 числа, състоящи се от 23 знака след десетичната запетая. Той извършвал операции за изваждане и събиране, като отделя 3 секунди за всяка операция. Компютърът можел да извършва операции както с умножение, така и с деление, като изразходва съответно 6 и 15,3 секунди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Марк 1 е първото автоматично изчислително устройство, което не изисква човешка намеса за извършване на работните процеси.
Възможностите на първия компютър в света сега ни изглеждат смешни, но по това време на планетата е нямало нито едно по-мощно изчислително устройство.
Машината е можела:
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
- оперира със седемдесет и две числа, които от своя страна се състоят от двадесет и три знака след десетичната запетая
- компютърът можел да изважда, събира и всяка от операциите му отнемало три секунди.
- освен това той също умножавал и делял, като изразходва шест и петнадесет секунди за тези операции.
За въвеждане на информация в този апарат е използвана специална перфорирана хартиена лента. Това е първият компютър, който не се нуждаеше от човешка намеса за своите изчислителни процеси.