Коледните звезди са цветни растения с огромно количество празнично настроение. Красотата на на това цвете идва от неговите големи, цветни прицветници. Те се предлагат не само в традиционното коледно червено, но и в кремаво и розово-виолетово. Какъвто и да е вашият вкус, те изглежда красят всеки прозорец и озаряват много домове по това време на годината.
Грижи за Коледната звезда
Никак не е добре да пренасяте новозакупената си Коледна звезда напълно изложена на влиянието атмосферните условия. Преди тръгнете от магазина, настоявайте цветарят или търговецът на дребно да опакова растението. Това може просто да означава дори временно покриване на растението с пазарска чанта. Не забравяйте, че това тропическо растение не издържа на ниски температури, каквито има по Коледа.
За какво да внимавате, когато купувате коледна звезда
Коледните звезди са идеални за закрити помещения, като се чувстват най-добре при температури от 15 до 20 градуса. Те се стресират при температури под 10 градуса. Ако е изложена на ниски температури и ветрове за дълъг период от време, растението ще замръзне.
Коледните звезди предпочитат ярка, непряка светлина и трябва да се поливат, когато почвата е суха на пипане. Избягвайте да ги поставяте на проветриви места или където има прекомерна топлина и не забравяйте да не ги поставяте близо до камина или върху отоплителни уреди.
Последно предупреждение: Не преполивайте вашата коледна звезда и не я оставяйте да престои във вода. Много ваканционни растения са увити в лъскаво зелено или червено фолио, скривайки пластмасовата саксия отдолу, но също така предотвратявайки добрия дренаж, възпрепятствайки циркулацията на въздуха и блокирайки светлината от долната зеленина.
Какви особености има в отглеждането на коледна звезда?
Ако все пак решите да оставите фолиото, прегънете горната му част, така че да не пречи на долната зеленина.
Извадете саксията от фолиото, когато поливате и оставете водата да се отцеди напълно, преди да поставите саксията обратно във фолиото. Това може да изглежда ангажиращо, но тази проста стъпка ще увеличи дълголетието на вашето растение.
По това време на годината собствениците на Коледна звезда са изправени пред решение: или да третират растението като едногодишно и да го изхвърлят, или да го запазят като стайно растение и да се опитат да го накарат да цъфти отново през следващия празничен сезон.
Приспиване на Коледната звезда
Ще бъдете облекчени да разберете, че повечето ще изберат да я изхвърлят! Ето защо: Поддържането на вашата коледна звезда отнема време. След като прицветниците започнат да падат, трябва да намалите поливането и да я оставите да почива (не я оставяйте да изсъхне напълно). Съхранявайте я на по-хладно място. В края на май я пресадете и я отрежете на около 15 см.
През лятото я прищипвайте няколко пъти, за да насърчите разклоняването, точно както бихте направили с хризантемата. Започнете в края на юни или началото на юли и след това повторете през август. Поставете вашата коледна звезда на режим на торене, който е съвместим с другите ви стайни растения (на всеки 2–3 седмици) по време на нейния вегетационен период.
Колко често трябва да се полива Коледната звезда
Тук е уловката: коледната звезда е фотопериодична, което означава, че се нуждае от по-кратки дни, за да предизвика образуването на цветни пъпки. Ако искате празнични цъфтежи, започващи от октомври, ще трябва да поставите растението си в тъмен килер за 14 часа и отново на ярка, непряка светлина за остатъка от деня. Ще трябва да направите поне 40 дни и 40 нощи - обикновено се препоръчва от 1 октомври до Деня на благодарността. Някои от по-новите сортове са хибридизирани, за да произвеждат цветни прицветници в рамките на нормалната продължителност на деня през есента, което прави повторното цъфтене много по-лесно.
И така, какво решихте? Нещо ми подсказва, че производителите на коледна звезда в цялата страна ще спят спокойно тази вечер и още много нощи със знанието, че по-голямата част от вас ще се върнат следващата година и ще купят нови Коледни звезди.