Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли, че готвенето без мазнина НЕ Е чак толкова полезно

30 август 2021, 10:15 часа

Не е невъзможно, но със сигурност е доста трудно да избягваме мазнината, когато готвим. Тайната в рецептите на бабите не е в био съставките, а именно в мазнинката. Тя обаче се приема като враг на красивата фигура и здравословното хранене. И до известна степен може би има истина в тези твърдения. Не случайно лекарите назначават диета, когато страдаме от определено заболяване особено ако е свързано с храносмилателната система. В тази статия обаче ще ви представим няколко причини, поради които готвенето без мазнина всъщност не е толкова препоръчително.

Премахнете петно от мазнина върху дреха за секунди с този ТРИК

В съвременния живот често на пазара ще забележим все повече уреди за готвене, които изключват употребата на мазнина с цел да запазим здравето си. Но трябва ли да я избягваме на всяка цена? Отговорът е не. Навярно знаете, че част от витамините, които приемаме, са мастноразтворими. Това означава, че им е нужна мазнина, за да могат качествено да се разтворят в организма ни и кръвта да ги усвои. Това са витамините A, D, E и K, които са ни необходими, за да функционираме нормално. Някои от основните свойства на мазнините са следните: контролират телесната температура, резерви на енергия, участват във функционирането на мозъка и нервната система, подпомагат секрецията на някои основни  хормони, участват в разграждането на мастноразтворимите витамини. 

Вредните мазнини, които са отговорни за високото ниво на холестерола, са разположени в тлъстите меса, жълтъка при яйцата, палмовото масло, повечето млечни продукти и други. Желателно е, ако не можете да ги избегнете изцяло, то поне да ограничите количествата им.  Също така избягвайте трансмазнините (хидрогенирани мазнини или твърди мазнини). Това са растителни мазнини с изменена структура. Често се използват, тъй като увеличават значително срока на годност при храните. Срещат се предимно в чипсове, снаксове, сладолед, вафли, всякакви сладки изделия, маргарин, хляб и много други). 

Това е най-безопасната мазнина за готвене!

Важно е, когато избираме масла, задължително да гледаме етикета. Подбирайте ги така, че да са възможно най – малко преработени или, ако има шанс, въобще да не са подлагани на преработка. Рафинираните масла са силно ограничени на полезни вещества. Може да заложите на масло от авокадо, зехтин, кокосово нерафинирано масло и други в зависимост от предпочитанията ви. Запомнете, че най – полезни за човешкия организъм са, нерафинираните масла, независимо дали ще ги използвате като хранителни продукти или с козметична цел например. Не прибързвайте със заключенията, че всичко, което е мазно, е вредно. Проследете кои са разликите между преработените мазнини и тези, които не са търпели преработка, и смело ги набавяйте на организма си.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес