Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравословно ли е да пием вода от медни съдове всеки ден?

05 януари 2024, 09:00 часа

Пиенето на вода от медни съдове е практика, дълбоко вкоренена в различни култури в продължение на векове, като привържениците й твърдят, че тази традиция има многобройни ползи за здравето. Медта е основен минерал, необходим на човешкия организъм за различни физиологични функции, и се смята, че пиенето на вода, съхранявана в медни съдове, може да предаде някои от полезните ѝ свойства. Въпреки че тази практика има потенциални предимства, от съществено значение е да се вземат предвид както ползите, така и потенциалните рискове.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Една от основните ползи, които се приписват на питейната вода от медни съдове, са антимикробните свойства на медта. Проучванията показват, че медта проявява присъщи антимикробни и противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за пречистването на водата и предотвратяването на развитието на вредни микроорганизми. Това свойство може да бъде особено полезно в региони с лошо качество на водата, като намалява риска от заболявания, предавани по воден път.

Как да се научим да пием достатъчно вода?

Освен това е известно, че медта действа като антиоксидант, подпомагайки елиминирането на свободните радикали от организма. Този антиоксидантен ефект може да допринесе за цялостното здраве чрез намаляване на оксидативния стрес и възпаленията. Някои привърженици на пиенето на обогатена с мед вода твърдят също, че тя може да подпомогне здравето на храносмилателната система, да подобри усвояването на хранителните вещества и да насърчи балансирания метаболизъм.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Въпреки това е изключително важно да се подхожда внимателно към тази практика. Макар че медта е съществен микроелемент, прекомерният ѝ прием може да доведе до токсичност на медта и да предизвика неблагоприятни последици за здравето. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва дневен прием на мед между 1 и 2 mg за възрастни. Консумирането на вода с високо съдържание на мед или прекомерното използване на медни съдове може да доведе до натрупване на мед в организма, което да доведе до симптоми като гадене, повръщане и дори до дългосрочни здравословни проблеми.

Задължително е! Чаша топла вода през зимните утрини ви пази от големи проблеми

Освен това се обсъжда ефикасността на медните съдове при постоянното доставяне на терапевтични нива на мед във водата. Количеството на медта, която се отмива във водата, може да варира в зависимост от фактори като температура на водата, киселинност и продължителност на съхранението. Това затруднява прецизния контрол на приема на мед, като поражда опасения за потенциална свръхконсумация.

Въпреки че пиенето на вода от медни съдове може да предложи определени ползи за здравето, от съществено значение е да се постигне баланс и да се проявява умереност. Преди да възприемат тази практика, хората трябва да обмислят специфичните си здравни нужди, качеството на източника на вода и да се консултират със здравни специалисти, ако имат някакви предшестващи здравословни състояния. Както при всеки избор на хранителен режим или начин на живот, информираният и балансиран подход е от решаващо значение за извличане на потенциалните ползи, без да се излагаме на ненужни рискове.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес