Чиата е ядливо семе и родината му е Мексико. Като храна е познато още от времето на маите и ацтеките. Името идва от буквалния превод на семето на езика на племената. В истинския си смисъл то означава „сила“. Това идва от техните вярвания, че растението наистина им придава свръхестествени сили.
Чиа, подобно на киноата, зърнено-подобна култура. С други думи се приготвя и консумира като зърнена култура – жито, овесени ядки и ленено семе.
Хранителен състав
През последните години тя влезе в България и стана доста популярен хранителен продукт. Богатите хранителни вещества и способността ѝ да дава енергия да целия ден я правят чест избор при спазването на различни хранителни режими. Не съдържа и глутен, може да се добавя към различни ястия и десерти – перфектният продукт за всеки, който иска да спазва режим. Ето и хранителният състав на 100 грама семена от чиа:
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
· 486 калории
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
· 31 грама мазнини
· 42 грама въглехидрати
Съдържат и не малко полезни витамини и минерали: витамин А, калций, магнезий, желязо и други. Също така, като цена е много достъпна. 100 грама струват не повече от 2 лева, а ако вземете по-голяло количество, то ще излезе и доста по-евтино за тези 100 гр.
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Предимства и полезни свойства
В семената има не малко белтъци. Това е добра новина за хората, които избягват животинските продукти. Белтъците са основна градивна частица на тъканите. Те са богати и на антиоксиданти. Да, до голяма степен е спорна темата колко от храните наистина ги съдържат, но колкото и малко да са те, то определено имат полза за здравето. Борят се със свободните радикали, които увреждат клетъчната структура и имат отношение към преждевременното стареене. Семената са и успешен съюзник и при детоксикацията.
Съдържат и много фибри. Това им позволява да поемат вода няколко пъти, колкото е собственото им тегло. За нас това означава да се заситим с малко храна. Фибрите не повишават нивата на кръвната захар, което означава, че не се нуждаят от инсулин, а само от вода за тяхното разграждане.
Съдържат Омега-3 мастни киселини. За да се преработят от организма обаче имат нужда от допълнително стимулиране. Затова е добре мастните киселини да се приемат от животински източници, тъй като от тях по-лесно се усвояват.
Могат да намалят риска и от сърдечни заболявания. Във всички случаи се подобрява инсулиновия отговор и се намаляват нивата на „лошия“ холестерол, а това може да бъде само в плюс.
Те могат да бъдат част и от здравословна диета за отслабване. Разбира се, не трябва само на тях да разчитате, а наистина да подобрите храненето си и да включите редовна физическа активност.