Проблемите с паметта с напредване на възрастта не са нито неочаквани, нито учудващи, макар да са нежелани и притеснителни. Деменцията е сред основните здравословни проблеми при възрастните хора. При стареене броят на функционално активни неврони намалява, което води до трудно запомняне и усвояване на нова информация, увеличаване на честотата на забравяне, когнитивни нарушения и прочие.
С увеличаване на възрастта нараства и броят на случаите на Алцхаймер. И колкото и неприятни и плашещи за страдащия пациент да са тези симптоми на проблеми с паметта, ако той е в напреднала възраст, се приемат като очаквани. Какво обаче се случва, ако имат млади хора проблеми с паметта? Какви са факторите и причините, обуславящи тези проблеми?
Как да подобрите паметта и повишите концентрацията си
Защо може да има при млади хора проблеми с паметта?
Младостта не е гаранция за отлична памет. Множество заболявания, състояния, медикаменти, ситуации могат да доведат до проблеми с паметта и при младите. Сред тях са:
- Синдром на Даун, както и различни генетични аномалии, обикновено водят до ранна деменция, развиваща се още на около 40-годишна възраст, а не след 65, каквато обикновено е възрастта, на която започват проблемите с паметта.
- Наследствеността също оказва значимо влияние. Ако някой от родителите е страдал от ранна деменция или Алцхаймер в ранна възраст, по-вероятно е и децата да имат този проблем.
- Най-честата причина за проблеми с паметта в ранна възраст за щастие е лошият сън, а не опасно и нелечимо заболяване. Стресът, преумората, забързаният начин на живот, проблемите на работното място или в семейството са в основата на проблемите с паметта при младите.
- Приемът на някой медикаменти, чиито странични ефекти са свързани с негативно влияние върху функционирането на мозъка, може да доведе до проблеми с паметта при млади хора. Негативно върху паметта влияят дори лекарства за грип, които младите често употребяват в големи количества, за да оздравеят по-бързо, тъй като не желаят дълго да останат вкъщи или нямат тази възможност – малки деца, натовареност на работното място и т.н.
- Злоупотребата с опиати, алкохол и наркотици също води до загуба на памет и когнитивни затруднения при млади хора.
- Липса на витамини.
- Хормонални промени, недостиг или излишък на определени хормони, неправилно функциониране на щитовидната жлеза влошават паметта. Неактивна щитовидна жлеза или намаляване на функциите ѝ могат да повлияят негативно на паметта чрез нарушения на съня и чрез развиващата се на фона на намалената щитовидна функция депресия.
- Различни неврологични заболявания и разстройства.
- Инсулт, макар че самият той също е рядък при младите хора.
- Депресия, която е една от най-неразбираните, но напълно реални болести, причиняващи сериозни и комплексни здравословни проблеми.
Очевидно младите хора с проблеми с паметта не са рядкост, тъй като именно те са по-склонни към злоупотреба с различни вещества в сравнение с възрастните, често при тях се наблюдават хормонални промени, свързани с бременност, пубертет и т.н., подложени са на повече стрес, тъй като се опитват да се справят с финансови предизвикателства, кариера и семейство едновременно и се чувстват притиснати да успеят на всяка цена във всяка сфера от живота си, именно те не си и доспиват или страдат от други проблеми със съня. Така фактът, че младите също страдат от проблеми с паметта става не толкова странен и необясним.
Ако сте млад човек с проблеми с паметта, вашият лекар може да ви помогне, като първо идентифицира причината, а след това предприемете заедно стъпки за разрешаването на проблема.
Статията има само информационен характер и не замества лекарска консултация.