Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо понякога имаме усещане за чуждо присъствие по време на сън?

13 януари 2025, 13:00 часа

Понякога човек изпитва зловещото чувство, че има някой в ​​стаята – а всъщност там определено няма никой? Учените са намерили обяснение за този мистичен феномен.

Д-р Ирина Завалко обяснява как и защо се случва това. https://www.askona.ru/blog/expert_answer/opasen-li-sonnyy-paralich/

Ефектът на чуждото присъствие има особено силна връзка със сънния паралич, какъвто около 7% от хората изпитват поне веднъж в живота си. Това е такова състояние на тялото след събуждане, когато човек е в съзнание, но не може да се движи или говори (мускулите му са напълно вцепенени, сякаш замръзнали).

Още: Здравен съвет за деня, 9 януари: Лекар: Пийте ги преди лягане, това са най-добрите чайове за съня

 През 2007 г. изследователите на съня J. Allen Cheyne и Todd Girard намериха обяснение за това явление. Според учените, когато се събудим в парализирано състояние, се чувстваме уязвими. Разумът ни запълва празнината с предположения какво ни заплашва. С други думи: щом ние сме „плячка“, значи трябва да има „хищник“. И умът ни започва да го „рисува“.

При това, изследвания, проведени през последните 25 години, показват, че ефектът на чувство на чуждо присъствие се проявява не само по време на сънен паралич. Най-често хората чувстват „ефект на присъствие“, ако страдат от болест на Паркинсон, психоза или са преживели тежка загуба на близък човек.

Връзката между ума и тялото

През 2006 г. невролозите установили, че електрическата стимулация на темпоропариеталния възел (област в мозъка) създава усещането за „фигура в сянка“, стояща наблизо. Това се случва, защото темпорапариеталната връзка играе ключова роля в процесите на самоосъзнаване.

Още: Направете тези 5 неща веднага след събуждане и ще бъдете щастливи през целия ден

Методът, използван от изследователите, е да накарат човека да се почувства така, сякаш докосва собствения си гръб, синхронизирайки движенията му с робот точно зад него. Човешкият мозък разбира значението на синхронизацията, като заключава, че самият човек си причинява това усещане. После, когато тази синхронизация бива нарушена - поради несинхронизираните докосвания на робота, човекът внезапно започва да „чувства“ присъствието на друга личност.

Изследванията на ефекта на присъствието все още продължават. Така че, ако следващия път почувствате нещо подобно, не бързайте да се плашите: не става въпрос за демони или призраци. Сънният паралич е доста плашещо явление и винаги е неочаквано. Обикновено се проявява при събуждане, по-рядко при заспиване. В този момент съзнанието на човек се включва, но тялото не. Човек не може да движи ръка, крак или глава - и това често е придружено от усещане за чуждо присъствие в стаята.

По време на сън мозъкът блокира мускулите

Да, докато човек спи, мозъкът „стопира“ мускулите, иначе индивидът би повтарял наяве движенията, които прави насън - това често е опасно за живота. Благодарение на този механизъм ние извършваме всички движения само в главите си.

Още: Тайната на пълноценния сън: Това е идеалната температура за спалнята ви

Но „блокиращият механизъм може да се повреди. Следният експеримент е проведен с котки. Разрушава се определена област в мозъка им и котките започват да стават, докато спят, и се движат, сякаш гонят мишка или бягат от някого.

С хората обаче при сънен паралич се случва обратното: основната част от мозъка се събужда, а механизмът, който блокира мускулите на тялото и крайниците, продължава да работи. Така сънният паралич се оказва, че представлява непълен преход между сън със сънища (REM-сън) и будно състояние.

Болест ли е сънният паралич?

Самият епизод на сънна парализа не е опасен нито за здравето, нито за психиката. Единственото нещо, което може да навреди, е причиненото безпокойство.

Още: Здравен съвет за деня, 8 януари: Лекар: Яжте парче от този плод преди сън, действа като сънотворно

Какво да направите, ако изпитвате сънен паралич?

Не забравяйте, че в самите епизоди няма нищо страшно. Усещането, че има някой друг в стаята по време на сънен паралич, е нормално и не е признак на психично заболяване. Колкото по-малко се притеснявате и тревожите по време на такава случка, толкова по-бързо ще премине.

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес