През 2006 г. Международният астрономически съюз понижи популярния Плутон от деветата планета от нашата система до една от петте "планети джуджета". Международният астрономически съюз вероятно не е очаквал широкото възмущение, което последва промяната в състава на Слънчевата система. При обявяването на решението, а дори и повече от 10 години по-късно, хора от цял свят се противопоставяха на понижаването на планетата по принцип, твърдейки, че то променя традицията и историята, вместо да се ангажират с научна аргументация.
Каква беше причината Международният астрономически съюз да понижи Плутон в този момент? Защо Плутон вече не е планета?
Основното събитие на Международният астрономически съюз през 2006 г., предложението за понижаване на Плутон, беше определящ момент и за останалата част от Слънчевата система. Ожесточено обсъждана от членовете на съюза, приетата резолюция официално дефинира термина планета. Някогашната свободна дума, използвана за обозначаване на голям обект в Слънчевата система, вече беше конкретна: планетите са небесни обекти, достатъчно големи, за да бъдат закръглени от гравитационната си орбита около Слънцето и да са отблъснали съседните планетни обекти и отломки. Сега Плутон се класифицира като планета джудже, защото макар да е достатъчно голям, за да се превърне в сферичен, не е достатъчно голям, за да упражни орбиталното си господство и да разчисти околността около орбитата си.
Плутон престана да бъде планета преди 16 години. 9 години по-късно той се превърна в свят
Преди резолюцията от 2006 г. терминът "планета" нямаше работно определение и се основаваше на класификация отпреди някои от големите съвременни открития във Вселената, които станаха възможни благодарение на напредъка на технологиите. За много граждани на Земята понижаването на Плутон се усещаше като прекъсване на традицията и то беше точно това - положителна стъпка напред към нова светлина, нови знания и променящи се перспективи за Вселената.