Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо пералнята се пълни с вода, когато не работи?

25 октомври 2023, 18:44 часа

Има два „начина“ водата да се появи в барабана при изключена пералня:

Още: Бездомно куче отнесе само болното си кученце във ветеринарна клиника (ВИДЕО)

Още: Китайска Нова година 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

1. От канализацията. В този случай в барабана на пералнята се натрупва мътна вода с характерна миризма. Това често се случва, ако изтичането на вода от машината е свързано към сифона на мивката в кухнята или банята. От време на време сифонът може да се запуши и да работи неправилно: докато използвате мивката, нивото на водата в него се повишава, водата навлиза в дренажния маркуч и след това в резервоара на пералната машина.

2. От водоснабдяването. В тази ситуация чистата вода бавно ще се събира в резервоара. Причината за това е дефектен вентил за подаване на вода в пералната машина. Позволява преминаването на водата в „затворено“ положение. Диагностицирането на тази неизправност е просто - изключете спирателния вентил на подаването на вода към пералната машина. Ако течността спре да се събира, тогава можем да кажем с увереност, че проблемът е във входящия клапан.

Как се почиства пералня от лоша миризма

Още: 18 януари - 5 забрани и 3 обичая на празника, които всеки трябва да знае

Още: Кога е измерена най-ниската температура в историята на България?

Какво да правите когато пералнята се пълни с вода, докато не работи?

След като определите откъде идва водата в неработещата пералня, е време да преминете към действие за отстраняване на проблема.

·         Ако водата идва от канализацията, тогава причината е или запушване, или неправилно свързване към канализацията. По принцип всеки може да премахне запушването сам. Правилното извеждане на канализацията е по-трудна задача. Ако не можете да се справите сами, тогава можете да използвате услугата професионален монтаж на перални машини.

·         Ако водата попадне в пералната машина поради дефектен входен клапан, можете, разбира се, да опитате да го смените сами. Това обаче е доста рисковано начинание, особено ако ще сменяте клапана за първи път. Ето защо не трябва да експериментирате - по-добре е да се обадите на специалист. Междувременно го чакате да пристигне, просто затворете крана за подаване на вода към машината.

Още: Хидратна вар в почвата – защо опитните градинари я ползват?

Още: Френска балерина изуми света с танц във водите на Антарктида (ВИДЕО и СНИМКИ)

Важно за тези, чиято пералня е в гаранция! Трябва да знаете, че гаранцията на производителя не покрива проблеми, причинени от неправилно свързване на пералнята към канализацията. Следователно в този случай няма смисъл да се обаждате в гаранционния сервизен център, те ще ви откажат безплатен ремонт.

Не го правете отново: Пет грешки при прането, които съсипват дрехите и вашата пералня

Как да избегнем неприятности?

За да избегнете намирането на вода в пералнята, следвайте тези препоръки:

1.       Затворете спирателния кран веднага след измиване. Ако кранът е отворен през цялото време, мембраната на входния вентил изпитва постоянно водно налягане и се износва по-бързо.

2.       Монтирайте възвратен клапан. Това устройство е предназначено да предпазва дренажната система от връщане на отпадъчни води от канализацията обратно в барабана на пералната машина.

3.       Използвайте системи за защита срещу течове в апартамента. Системата аквастоп, вградена в пералнята, няма да се справи със ситуацията, когато машината е изключена и изтегля вода сама. Тъй като сензорът за аквастоп се намира в съда на пералната машина и след препълване на барабана водата няма да се излее в съда, а директно върху пода. В глобалните системи за защита от течове сензорът за аквастоп се монтира директно на пода на помещението. И изгасва при най-малкото появяване на вода на пода.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес