Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо никога не трябва да ядете топъл хляб?

16 август 2021, 20:45 часа

Със сигурност ви е трудно да устоите на уханието на току-що изпечения хляб и ви се иска веднага да си хапнете от него. Но е по-добре да не го правите.

Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?

Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години

Със сигурност ще ви е интересно да разберете каква е причината.

Причини да не ядете прясно изпечен хляб

Винаги се стремим да консумираме възможно по-пресни продукти, но с хляба всичко е по-различно. За хората с проблеми със стомашно-чревния тракт подобно лакомство може да доведе до неприятни последици.

Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?

Още: 9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави

Пресният хляб е тежка храна за стомаха

Докато тестените изделия са топли, маята продължава да ферментира в тях. Консумацията на филия топъл хляб води до повишаване на киселинността в стомаха. И в резултат от това количеството на стомашния сок започва да се увеличава, което води до дразнене на лигавицата.

Повишено образуване на газове

Ферментацията на маята ще продължи в стомаха и след консумацията на топлия хляб. В резултат от това е възможно подуване на корема и образуване на газове, тежест и колики.

Още: Кои породи кучета се смятат за най-опасни?

Още: Какви са основните разлики в поведението между кучета и вълци?

Повишено натоварване на панкреаса

Панкреасът също страда от консумацията на топли тестени изделия. В резултат на това той започва да работи с ускорени темпове, опитвайки се бързо да преработи тежката и богата на мая храна.

Повишен риск от камъни в бъбреците

При редовна консумация на горещи тестени изделия има риск от образуване на камъни в бъбреците, както и от провокиране на гастрит, язви и други заболявания на стомашно-чревния тракт.

Повишен риск от напълняване

Ако прекалявате с хлебните изделия с мая и най-вече ако ги консумирате топли, рискът от напълняване се повишава.

За всички ли е забранена консумацията на горещ хляб?

Разбира се, ако нямате стомашни проблеми, тогава понякога може да си позволите консумацията на топъл хляб и пресни сладкиши. Естествено, в умерени количества. Но дори и в този случай е добре да изчакате няколко часа след изпичането на продукта, тъй като едва тогава приключва ферментацията.

Това време няма да повлияе по никакъв начин на вкуса и свежестта на любимия ви сладкиш или хляб.

Консумацията на парче горещ хляб няма да навреди на човек, който е условно здрав. Но въпреки това е възможно да провокира проблеми със стомашно-чревния тракт, а в дългосрочен аспект - язва на стомаха или дванадесетопръстника, гастрит и всякакви заболявания на панкреаса и черния дроб.

Но безспорно най-добрият вариант е да консумирате вече охладен или изсушен хляб. Напълно здравите хора е добре да консумират хляб 4-6 часа след изпичането му, а тези със стомашно-чревни проблеми - след 8-12 часа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес