Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не усещаме въртенето на Земята?

08 февруари 2024, 13:44 часа

Въртенето на Земята е основен аспект от движението на нашата планета, но ние не го усещаме в ежедневието си. Липсата на осезаемо движение може да се дължи на комбинация от фактори, свързани с размера на Земята, нашето собствено движение и адаптивността на сетивните ни органи.

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Първо, Земята е огромна по мащаб. Екваториалната ѝ обиколка е приблизително 40 075 километра (24 901 мили). Този колосален размер означава, че скоростта на въртене на повърхността на Земята е сравнително ниска, въпреки бързото ѝ цялостно въртене.

На екватора например скоростта на въртене е около 1670 километра в час (1037 мили в час). С приближаването към по-високите географски ширини обаче тази скорост намалява. Тази постепенна промяна в скоростта на въртене не е достатъчно рязка, за да бъде засечена от нашите сетива, което допринася за липсата на възприемане на въртенето.

Ядрото на Земята сменя рязко скоростта и посоката си на въртене, а понякога дори спира

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Второ, собственото ни движение играе роля за невъзможността да усетим въртенето на Земята. Тъй като Земята се върти около оста си, ние, заедно с всичко останало на повърхността ѝ, също се въртим заедно с нея. Това въртене е не само незабележимо поради постепенния си характер, но е допълнително прикрито от влиянието на други сили, като например гравитацията. По същество ние се движим заедно със Земята и в резултат на това между нас и земната повърхност няма относително движение, което да предизвика усещане за въртене.

Освен това въртенето на Земята е забележително стабилно. Скоростта му е постоянна, а всички промени се случват за огромни периоди от време. Тази липса на ускорение или забавяне допълнително намалява вероятността да усетим въртенето на Земята. Сетивните ни системи са по-скоро приспособени към промени в движението, отколкото към постоянно, равномерно движение.

30 км над Земята - ето колко струва (ВИДЕО)

Освен това телата ни са се приспособили към въртенето на Земята в продължение на милиони години еволюция. Вестибуларният ни апарат, който отговаря за равновесието и пространствената ориентация, е свикнал с въртеливото движение на Земята. Тази система разчита на движението на течността във вътрешното ухо и тъй като въртенето на Земята е постоянно и телата ни са еволюирали в тази среда, няма внезапни промени, които да предизвикат сензорна реакция.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Огромният размер на Земята, синхронизираното ни с планетата ротационно движение, стабилността на земното въртене и еволюционната ни адаптация допринасят за това, че не усещаме въртенето на Земята. Това е доказателство за сложността на природния свят и хармоничната връзка между движението на Земята и нашето собствено съществуване на нейната повърхност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес