Кой не обича уханието на току-що изпечен хляб, излязъл от фурната? Миризмата му винаги бива свързвана със семейна трапеза и вкусни домашни гозби.
Специалистите по хранене са категорични, че именно такъв хляб не е желателно да се консумира, тъй като той способства за увеличаването на апетита. Без да се усетим, ще погълнем много по-големи количества в сравнение с хляба, който е престоял половин или един ден.
Самите вкусови и обонятелни усещания ни подтикват да ядем повече мек хляб. Паралелно с това, че можем да навредим на фигурата си, консумацията на пресен хляб не влияе добре и на работата на стомаха ни.
Добре е да се знае, че структурата на топлия хляб е различна от тази, който вече е изстинал и престоял някакво време. В пресния продукт киселинността е по-висока, което всъщност го превръща и в по-вреден.
Хората, които страдат от проблеми, свързани със стомашно – чревния тракт, е препоръчително да се въздържат от консумацията му, защото тогава пресният продукт може да способства за обостряне на хроничните заболявания. Това важи най-вече за онези от вас, които страдат от язва, гастрит или други заболявания от този род.
Поне 8 часа с нужни на хляба, за да може киселинността му да намалее. Ако успеете да изчакате едно денонощие, още по-добре.
За да имате здрав стомах, опитайте да заменяте хляба със сухари няколко пъти в седмицата. Може да ги включите в закуската си. На обяд, вместо току – що изпечено хлебче, гарнирайте супата си с крутони.
Имате останал сух хляб? Направете този уникален чипс!
Разбира се, винаги можете да си приготвите и здравословен хляб, който е много полезен за организма ви, но най-важното е да не го консумирате на момента, а да изчакате около денонощие и едва след това да го похапнете.
Надяваме се да сме ви били полезни и от сега нататък много да внимавате дали да похапвате хляба топъл или да проявите търпение и да го поднесете на трапезата си на следващия ден!