Тибър е реката, на която е разположен град Рим, пресичайки основните му централни квартали. Разходката по насипа на Тибър е съществена част от опознаването на Вечния град. Тя е дълга 400 километра и е една от най-големите реки в Италия. Тибър крие много тайни и истории - появява се в древноримската митология и е увековечена в произведения на античното изкуство.
Разположение
Реката извира в проломите на Апенинските планини, северно от столицата. Планинският поток, съединявайки се с други потоци, образува буйна река, която от своя страна, сливайки се с множество притоци, се превръща в пълноводна пълноводна река, подходяща за корабоплаване. След Рим Тибър преминава на запад към Тиренско море, в което се влива при град Фиумичино.
Коя е била първата столица на Италия?
Горното течение на реката от време на време се разбива в ниски водопади, но по-близо до Рим, който се намира в равнина, речното корито вече няма бързеи, повърхността ѝ се разширява, течението се забавя и водата придобива мръсносив оттенък. В столицата Тибър минава през центъра на града. Обичайната дълбочина на това място е около 5 метра, а ширината достига 120 метра.
История на Тибър
Има две версии за произхода на името на реката.
Едната е, че реката е кръстена на крал Тибертинос, владетелят на града-държава Алба Лонга, който съществува преди възхода на Древен Рим. Кралят се удавил в тази река преди около 3000 години. Тогава тя носела друго име, но след трагичния инцидент била преименувана в чест на загиналия. В древноримската митология тази история има продължение: след смъртта на царя бог Юпитер го назначава за покровител на реката. Ето защо в древното изкуство Тибър е изобразяван метафорично като полугол мъж, от брадата на който текат потоци вода.
Учените смятат, че историята на името на реката е по-прозаична: очевидно то произлиза от етруската дума „dubr“, която има келтски корени. Превежда се като "вода". Римляните, които са заимствали много от етруските, най-вероятно са възприели и променили това име.
Историческо значение на Тибър
Тибър е люлката на древната Римска империя: според легендата кошницата с Ромул и Рем, основателите на града, е била пусната на вода по реката и изхвърлена на брега някъде близо до Палатинския хълм. Когато пораснали, братята основали тук град. Историците също смятат източния бряг на реката за мястото, където възникват първите селища на бъдещите римляни.
Когато сме в Рим - какво да ядем като истински римляни
Тибър играе много важна роля в живота на Древен Рим: първо, по времето на Римската империя Тибър е използван за придвижване на военни кораби, участващи в битки срещу Картаген за правото да притежават Сицилия. Второ, реката е била важен компонент от канализационната система на Древен Рим.
Третата роля на Тибър била търговията: по реката плавали кораби, носещи стоки, строителни материали и храна в столицата. С течение на времето коритото на реката станало плитко, затрупано и корабите вече не можели да минават през него. Тогава основното пристанище на региона става Фиумичино. По-късно градските власти се опитали да възстановят корабоплаването по реката, като почистили дъното на реката, но това не помогнало. Рим никога не става пристанищен град, а през ХХ век речното корабоплаване престава да бъде значим фактор в икономиката на региона, тъй като са построени магистрали.
Открити са руини от театъра на император Нерон в Рим
Какво да видите край Тибър
Днес по Тибър не плават нито военни, нито големи търговски кораби, а само туристически лодки, превозващи гости на града покрай забележителностите. По реката има много луксозни дворци, средновековни замъци, величествени храмове и др.
Най-известната сграда, построена на брега на Тибър, е Castel Sant'Angelo, древна структура с трудна съдба. Но разбира се, основните атракции на Тибър са мостовете. Те са около тридесет и всеки е изграден в индивидуален стил. Изключителни майстори от различни епохи са работили върху тяхното изграждане, така че конструкцията на мостовете и техният дизайн могат да се използват за изучаване на историята на развитието на римската архитектура.
Какво се случва с хвърлените монети във фонтана "Ди Треви" в Рим?
Най-интересните от мостовете на Тибър:
• Древният Елиански мост (2 век сл. Хр.), водещ до замъка Сант Анджело и украсен със скулптури на Бернини;
• Понте Умберто I, който свързва едноименния площад с великолепния дворец на правосъдието, който стои на западния бряг;
• Мостът с три дъги, построен през 19 век в чест на кралица Маргарита, която е дала името на вида пица.