Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не можете да бъдете здрави без социални връзки

01 август 2023, 08:20 часа

В днешния забързан и технологичен свят значението на социалните връзки често се пренебрегва. Живеем в общество, в което виртуалното общуване се е превърнало в норма, а общуването лице в лице е в упадък. Изследванията обаче постоянно показват, че хората по своята същност са социални същества и поддържането на силни социални връзки е от съществено значение за цялостното здраве и благополучие.

Една от основните причини, поради които не можете да бъдете здрави без социални връзки, е въздействието, което те оказват върху психичното здраве. Хората процъфтяват благодарение на социалната подкрепа, съпричастността и разбирането. Когато участваме в смислени връзки с други хора, това намалява чувството на самота и изолация, за които е известно, че вредят на психичното здраве. Социалните взаимодействия предизвикват освобождаването на окситоцин, често наричан "хормон на любовта", който помага за намаляване на нивата на стрес и тревожност.

Социалните връзки играят важна роля и за физическото здраве. Проучванията показват, че хората със силни социални връзки са склонни да имат по-ниско кръвно налягане, намален риск от сърдечни заболявания и по-силна имунна система. Социално активните хора са по-склонни да се занимават с физически дейности, което допълнително подобрява цялостното им благосъстояние. Емоционалната подкрепа, получена от социалните мрежи, може да насърчи хората да възприемат по-здравословни навици и да направят по-добър избор на начин на живот.

Още: Ето я причината холивудските двойки все по-често да се разделят

Освен това социалните връзки осигуряват усещане за цел и принадлежност. Наличието на система за подкрепа от приятели, семейство или обществени групи създава мрежа за сигурност в трудни моменти. Тя засилва устойчивостта и помага на хората да се справят със стреса, скръбта или травматичните събития. Когато знаем, че имаме хора, на които можем да разчитаме, това подобрява самочувствието и увереността ни в справянето с житейските препятствия.

Освен това социалните взаимодействия влияят положително върху когнитивното здраве. Участието в разговори и споделянето на опит с други хора стимулира мозъка, като го поддържа остър и активен. Общуването може да предотврати влошаването на когнитивните способности и да намали риска от развитие на състояния като деменция или болест на Алцхаймер.

Участието в социална мрежа може също така да разшири хоризонтите и перспективите на човека. Взаимодействието с хора от различни среди дава възможност на хората да се докоснат до нови идеи, култури и преживявания. Това насърчава личностното израстване и възпитава в непредубеденост, което води до по-пълноценен и обогатен живот.

Напротив, социалната изолация и самотата са свързани с многобройни здравословни проблеми, както психически, така и физически. Липсата на социални връзки може да доведе до депресия, повишени нива на стрес и по-голяма вероятност от нездравословно поведение като пушене или прекомерна консумация на алкохол.

Още: Разбиране на мъжете във връзките: 7 истини за това как мислят мъжете

Социалните връзки не са просто лукс, а основна човешка потребност. Те са градивните елементи на здравословния и пълноценен живот. Инвестирането на време и усилия в подхранването и поддържането на взаимоотношения може да има дълбоко въздействие върху психическото, емоционалното и физическото благополучие. Така че нека дадем приоритет на истинските връзки, като насърчаваме смислените взаимоотношения, които могат да обогатят живота ни и да допринесат за едно по-здраво и по-щастливо общество.

Източник: Mindbodygreen

Когато мъжът е привлечен от вас, той казва тези 10 неща

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес