Всъщност мозъкът ви може да се справя само с едно нещо, така че когато преглеждате входящата си поща по време на екипна среща, не правите ефективно и двете неща едновременно. Вместо това вниманието ви се превключва - и ако вниманието ви е насочено към електронната поща, тогава не обръщате внимание на срещата в Zoom. В резултат на това не постигате толкова много, колкото си мислите, че постигате, и най-вероятно дори по-малко, отколкото бихте могли да постигнете, ако бяхте съсредоточени върху едно нещо.
Мозъкът ви не само не е способен да изпълнява съвместими умствени задачи, но и опитите за това са ужасни за вашата работоспособност и благополучие. Последствията могат да бъдат доста тежки: ако шофирате и говорите по телефона, дори и да е със свободни ръце, не сте напълно наясно с това, което се случва около вас. В резултат на това може да не забележите автомобил, който навлиза в лентата ви за движение, толкова бързо, колкото бихте го направили, ако бяхте изцяло съсредоточени върху пътя.
Освен това завършването на дадена задача отнема много повече време, когато имате няколко неща на главата си. Това се дължи на феномен, който невролозите наричат цена на превключването.
Още: Как да се грижим за коледно дърво, така че да цъфти богато?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Цената на превключването е времето, което е необходимо на вниманието ви, за да се преориентира към новата задача. По принцип ви е необходима минута, за да превключите, особено ако сте прехвърлили куп задачи или извършвате сложни дейности, и всеки път, когато насочите вниманието си към нещо ново, мозъкът ви трябва да навакса. Това време се натрупва и може наистина да забави производителността ви.
Отначало може да е трудно да се сбогувате с многозадачната работа или с който и да е друг навик, когато сте го правили винаги. Но е напълно възможно да промените поведението си.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Първо трябва да премахнете сигналите, които отвличат вниманието ви - да оставите телефона си настрана, да заглушите известията за имейли и може би да изключите звука на някои канали в Slack.
Като правите паузи и размишлявате, вие осъзнавате по-добре автоматичните си поведения, което е важна стъпка в промяната в навиците ви. Може да не го овладеете за една нощ, но с време, постоянство и практика ще го постигнете.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: 10 неща, които ще се случат с тялото ви, ако ядете фъстъци всеки ден
5 енергизиращи следобедни навици за повдигане на настроението