Микрофибърът е подходящ за почти всякакъв вид почистване, дори без никакви почистващи препарати. Всъщност можете да почистите почти всичко с микрофибър и да се справите само с него.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Защо микрофибърът работи много по-добре от памука, хартията и други почистващи материали?
Микрофибърът е синтетично влакно, съставено от полиестер, който има хавлиена структура и найлон, който осигурява абсорбция и плътност на тъканта. Микрофибърът понякога се използва за направата на мебелни тапицерии и дори дрехи, често за направата на кърпи, но най-вече е ценен и обичан от професионални чистачи и учени потвърждават факта, че този материал е невероятен метод за почистване и дезинфекция без допълнителни почистващи препарати. ⠀
Как да миете прозорци без препарат?
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Какви микрофибърни кърпи са необходими за почистване?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
Има два вида микрофибър, от който се нуждаете във вашия дом:
Салфетка, пухкава
Предназначен за събиране на прах от нелъскави повърхности. Тези салфетки се използват за събиране/изтриване на прах. Действа благодарение на ефекта на скрепера, капилярен и статичен. Колкото по-дебела, пухкава и по-обемна е салфетката, толкова по-добра е за почистване на прах. По-добре е да не мокрите самата салфетка, а да я използвате суха или леко влажна.
Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април
Още: Няма да им е лесно: 3 зодии ще открият трудна истина на 1 април 2025
Пресована гладка салфетка
Предназначен за огледала, стъкло, метал и хромирани повърхности, които не абсорбират вода. Полира повърхността, без да оставя ивици или мъх поради капилярния ефект. Гладките, пресовани кърпички се използват главно за огледала, уреди, екрани, монитори и други лъскави повърхности, които трябва да бъдат полирани. Обикновено се използва леко влажна кърпа.
Най-важните свойства на микрофибъра
· Действа като скрепер
Микрофибърът прониква там, където другите влакна не могат да достигнат и буквално отлепя мръсотията.
· Попива вода като помпа
Благодарение на капилярния ефект, микрофибърът абсорбира мръсотия от различни повърхности.
6 супер начина да почистите дома си до блясък
· Улавя прах
Благодарение на напречното сечение на нишките и малкия статичен заряд от електричество, който се получава при триене на сухо влакно по повърхността, прахът се утаява и се задържа във влакната на тъканта, забивайки се в тях като в капан.
· Но това не е всичко!
Микрофибърът не е само за изтриване на прах от мебели. Вероятно сте забелязали, че много системи за почистване на пода също използват микрофибър. Използването на микрофибърни мопове вместо традиционните памучни мопове води до 99% намаляване на бактериите. Друга добра новина е, че системите за почистване на пода, използващи подложки от микрофибър, използват много по-малко вода.
Как да се грижим за микрофибърни кърпи?
За да работи микрофибърът, той трябва да се изпере. В идеалния случай всеки път след мащабно мокро почистване и всеки друг път след химическо чистене. Можете да използвате както ръчно, така и машинно пране.
Когато перете на ръка, можете да използвате сапун за пране и да перете до образуване на бяла пяна. Когато използвате машина, не трябва да се използват омекотители и хлорни избелители. Те ще съсипят вашата чудодейна салфетка.