Когато през 2020 година пандемията от Ковид-19 прекрачи границите и на България, станахме свидетели на масово презапасяване с тоалетна хартия. Защо купуваме тоалетна хартия при криза, а не друг продукт, е интересен въпрос, който вълнува хората и до днес. Проблемът далеч не се състои в това, че е дефицитна стока или че е имало опасност от изчерпването ѝ, а се крие в психологически причини и във факта, че всички следяха какво правят хората в Китай – тези, които първо преминаха през вируса. Там тоалетната хартия се изчерпа и обяснението е съвсем просто – оказа се, че гражданите на Китай използват тоалетната хартия не просто за хигиенни цели, но са я употребявали и за направа на домашни маски за предпазване от вируса, поради недостиг на такива към онзи момент, както и за да откъсват парчета от нея и да отварят врати и натискат копчета на асансьорите, за да не докосват с ръка най-мръсните и потенциално опасни места, на които хората могат да се заразят с Ковид. Светът последва примера им и изкупи масово тоалетната хартия дори в държави, в които нямаше недостиг на маски и дезинфектанти.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Друг отговор на въпроса защо купуваме тоалетна хартия извън най-тривиалния – за хигиенни цели и нужди – е чисто психологически. Експертът Пол Марсдън изказва мнение, че това е вид шопинг терапия, която ни помага да се справим с тежкото емоционално състояние. В случая не е важен продуктът, а фактът, че така мозъкът се успокоява, че има контрол над ситуацията. Паническото пазаруване (в случая на тоалетна хартия) задоволява нашите три фундаментални психологични нужди. Липсата на ясни послания в началото на пандемията, фактът, че хората, минали през нея, са се запасявали именно с тоалетна хартия и успокоението, че правим нещо, както тях, връща усещането за контрол и сигурност на хората, изпаднали в паника, обзети от страха и неизвестността, и дава отговор на въпроса защо купуваме тоалетна хартия. Стресът превзема ума и води хората до ирационални действия. Той отнема възможността им да мислят самостоятелно и води до стаден инстинкт – правим това, което правят другите. Което ще рече, че ако в Китай бяхме наблюдавали масово изкупуване на шоколади, то вероятно и в България щяхме да правим точно това и тоалетната хартия като продукт, попаднал в центъра на пазаруването, щеше да е заменена от шоколад.
Изненадващите приложения на алкохола в домакинството
Социалното познание също дава отговор на въпроса защо купуваме тоалетна хартия — от еволюционна гледна точка, когато не знаем какво да правим, гледаме от другите и повтаряме. След като видяхме препълнени колички с тоалетна хартия по целия свят, най-нормалното нещо за българите, изпаднали в паника, беше точно това – да препълнят количките си със същото.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Питър Мъри, член на Американската асоциация на психолозите, твърди, че решенията на хората в ситуации на кризи като разпространението на Ковид-19 са подвластни на познавателните и емоционалните реакции. Решението за покупка на тоалетна хартия е именно такава емоционална реакция, която не може да бъде обяснена с битови нужди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Може ли климатикът да ви разболее? Настинка от климатик – симптоми
Извън тези причини хората използват продукта и като средство за предпазване от вируса, използвайки я в маски и за докосване на предмети с парче от нея вместо с голи ръце.
Към днешна дата най-вероятно споменът за масовото презапасяване буди смях. То обаче е изиграло своята роля и е съумяло да успокои умовете на много притеснени българи в момента, в който е било нужно.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер