Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо горчи ракията – ето кои са основните причини

16 януари 2025, 07:35 часа

Макар че ракията е традиционната алкохолна напитка за страната ни, присъстваща на трапезата и на празници, и на тъжни обреди, макар българите да имаме стари традиции във варенето на ракия, произходът ѝ, противно на очакванията ни, не е български. Появява се през 8-и век и е с персийски или арабски произход.

Inserted Image

Ракията в обредите и традициите ни

Днес празнуваме и новата година, и новото начало, и брака с шампанско, но в миналото се е пиела блага ракия и в първата брачна нощ, и когато дедите ни имали повод да празнуват. Ракията е присъствала неизменно в българската традиционна култура, в историята, тя е част от корените ни. И макар днес в някои обреди да е изместена от виното било то пенливо, или не, и макар да не е български продукт и началото на варенето на ракия да не е поставено у нас, тази напитка ще остане в съзнанието и на българите, и на чужденците като българска. Не вярвате? Попитайте някого зад граница коя е традиционната българска алкохолна напитка и ще се уверите – ракията – нея свързват с България и нея опитват за първи път, гостувайки в страната ни. Но за да е пивка, ароматна, приятна, тя трябва да е сварена правилно, да не горчи. Защо горчи ракията и как да избегнете това ще разберете сега.

Как правилно да разредим ракията?

Защо горчи ракията?

Горчивата жилка, която се усеща в ракията, е сред най-честите неприятни проблеми, с които се сблъскват майсторите на ракия. Причините са различни, но резултатът е винаги един – похабен материал, напразни труд и усилия и празни чаши – домашната ракия, която горчи, не е пивка и не е обичана. Ако сте сварили ракия и също сте допуснали тя да нагарча, вижте възможните причини защо горчи ракията и как да не допуснете грешка следващия път.

  • Некачествен материал – Ракия с високо качество и без горчива жилка може да сварите само ако използвате качествен материал – добро вино. Ако джибрите са нагарчали, и ракията ще има отчетливи горчиви нотки.

        Как да не допуснете тази грешка Проверявайте джибрите, опитайте ги, преди да сварите ракия. Не трябва да усещате нито сладки, нито горчиви нотки, за да е пивка и качествена и ракията.

  • Употреба на костилкови плодове за производство на ракия – ако сте допуснали грубата грешка да сварите ракия от костилкови плодове заедно с костилките, то е очаквано ракията да горчи. Няма какво да направите, ще трябва да се примирите, че сте съсипали ракията и да сварите нова – тази грешка не може да бъде коригирана.

       Как да не допуснете тази грешка? Отстранявайте костилките на плодовете, преди да ги използвате за приготвяне на ракия. Те не само придават горчиви нотки, когато престоят, но са и опасни за здравето.

  • Некачествен казан – добрата ракия изисква не само отлични суровини, но и качествен казан. Възможно е и в казана да е имало прегоряла ракия, а той да не е почистен правилно.

        Как да не допуснете тази грешка? Варете ракия на място, на което казаните са качествени, а хората, които варят ракията си там, са доволни от резултата и дават добри отзиви. Проверявайте чистотата на казана и не го използвайте, ако в него има следи от загоряло – това ще вгорчи ракията ви.

Каква е причината казаните за ракия да са медни?

  • Силен огън – със сигурност сте чували поговорката „Бързата работа – срам за майстора.“. Тя важи и за варенето на ракия. Ако бързате, ако огънят е твърде силен, ракията ще прегори и ще горчи.

        Как да не допуснете тази грешка? Просто се старайте да варите ракията си на по-слаб огън, отделете си достатъчно време, за да не пришпорвате нещата.

Липсата на опит е в основата на горчивата ракия. Посъветвайте се с майсторите на пивка огнена течност и последвайте съветите им за варене на ракия, която не горчи.

Колко капки глицерин са нужни в ракията, за да омекне?

Inserted Image

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес