През 2020 г. беше публикувано проучване, което свързва консумацията на бял ориз с повишен риск от развитие на диабет тип II, особено в европейските страни. Скоро се оказа, че подобни резултати са получени и в САЩ. Въпреки че там се яде много по-малко ориз, редовната консумация на бял ориз също е свързана с развитието на диабет тип 2. Подчертаваме - белият ориз. Установено, че кафявият ориз намалява този риск. Проучванията изчисляват, че е достатъчно една трета от порция бял ориз да се замени с кафяв, за да се намали рискът от развитие на диабет тип 2 с 16%.
Кафявият ориз не вреди, за разлика от белия ориз
За изследването бяха избрани жени с наднормено тегло и разделени на две групи. Едната група беше на диета за отслабване с приблизително една чаша бял ориз всеки ден, а другата група беше на същата диета, но оризът беше кафяв. След шест седмици групите смениха диетите, тоест групата, която преди това е яла бял ориз, започна да яде кафяв, а групата с кафяв - бял. Оказа се, че когато жените ядат кафяв ориз вместо бял ориз, загубата на тегло е много по-забележима, особено около кръста и ханша.Жените също имат по-ниско кръвно налягане и по-малко инфекции и възпаления.
Подобни резултати са наблюдавани при хора с преддиабет. Преминаването от бял на кафяв ориз доведе до значително по-голяма загуба на тегло и по-добро кръвно налягане.
Кафявият ориз не само помага да се отървете от излишната мазнина по корема, но също така помага за поддържането на нашите артерии и вени в добро състояние. Е, високата кръвна захар втвърдява артериите ни, което води до венозна недостатъчност, инсулти и инфаркти (водещите причини за смърт в днешния свят). При здравите хора сковаността изчезва след около час, но при диабетиците тя остава на същото ниво за дълго време. Може ли яденето на кафяв ориз да помогне тук? Да, защото кафявият ориз повишава нивата на кръвната захар много по-малко от белия ориз. Освен това беше изследвано, че сред хората с метаболитен синдром (метаболитен синдром значително увеличава риска от развитие на атеросклероза и диабет), яденето на кафяв ориз не намалява функционалността на артериите, за разлика от белия ориз ...
Въпреки очевидните ползи от замяната на бял ориз с кафяв, много хора все още избират бял ориз, вярвайки, че той е по-мек и по-вкусен от кафявия ориз. В Азия дори е имало фокусирано проучване по темата. Повечето хора казват, че кафявия ориз е по-лош, а по-късно се оказа, че малко хора консумират...бял. Учените очевидно обслужват обектите от двете страни - на бял и кафяв ориз и ... повечето от анкетираните промениха мнението си, като се предполага, че кафявият ориз все пак е по-вкусен и здравословен.
Помислете, може би при вас е същото?
Не забравяйте, че белият ориз, пастата или хлябът са празни калории. Като ги замените с техните пълнозърнести аналози, вие давате на тялото си не само енергия, но и фибри, витамини и минерали, от които то също се нуждае много.