Ако попитате някой за значението и символиката на розата, всеки ще отговори, че това символизира страст и любов. Но защо розите станаха символ на тези страстни чувства? Нека научим повече за мястото на розите в легендите, митовете и литературата като цяло.
Още: Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Още: Как се образуват цифрите на ЕГН
Легенди и митове за розите
Мнението, че подаряването на червена роза е знак за любов, се е развило много преди писането на класически любовни романи и популяризирането на цветето във филмите. Белите рози се свързват с невинност, романтични чувства и дълбока преданост, докато червените рози са символ на страстна любов и пламенна страст. Символизмът се появява за първи път в древногръцките митове. Според легендата след смъртта на любимия на Афродита кръвта му се смесила със сълзите на богинята и така се появили алените рози.
Розите са били също толкова важен елемент в ерата на ранното християнство. Освен това розите са били свързани с Дева Мария и са били смятани за нейно цвете. Красивите червени рози са се утвърдили в индуизма: според източната легенда съпругата на бог Вишну Лакшми е създадена от рози. Затова индусите смятат тези цветя за символ на романтика, семейство и любов.
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Още: Облечете се в този цвят на Нова година, за да привлечете късмет и изобилие в живота си през 2025
Как червената роза е станала символ на любовта?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Енергията на предишните собственици на апартамента, в който живеете, се прехвърля върху вас
Не забравяйте за арабските приказки, легендата за розата и славея се смята за особено романтична. Птицата се влюбила в изящна бяла роза. Славеят й посвещавал песните си, но един ден решил да се сгуши до нея и бодлите пронизали сърцето му, оцветили пъпката в червено.
Разпространяване на популярността на розите чрез литература
Много класици на литературата възхваляват и превъзнасят червените рози. Така розите заемат специално място в творчеството на Уилям Шекспир. Достатъчно е да прочетете „Ромео и Жулиета“, където червената роза е символ на любовта на младите влюбени. Също така изображението на роза може да се намери в 130-ия сонет на английския автор.
Още: Кои са най-честите причини за лоша миризма от климатика на колата?
Още: Как се приготвят свински бъбреци, за да са меки и вкусни?
Във Франсис Х. Бърнет розовите рози заемат специално място в Тайната градина, а във Великия Гетсби на Франсис Скот Фицджералд това конкретно цвете символизира специална чувственост. Ако говорим за други автори, които активно популяризират червените рози, тогава си спомняме „Снежната кралица“ на Андерсен, „Септемврийските рози“ на Андре Мороа и „Дивата роза“ на Ирис Мърдок.
Различни рози и чувствата, свързани с тях, се появяват и в много стихове на Анна Ахматова и представители на Сребърния век на руската поезия. Розата често се използва като алегория на чувства и емоции, а бодлите й се използват от авторите за изобразяване на любовни страдания и трудности.