Започнете още днес и смяната на часа няма да ви засегне: 3 ключови съвета за плавен преход

26 март 2025, 12:26 часа

Предварителното планиране и извършването на малки корекции преди смяната на времето намаляват риска и свеждат до минимум последиците от лятното часово време. Ако не се подготвите за лятното часово време, това може да има последствия.

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Ето някои неща, които можете да направите, за да улесните прехода в дните преди да превъртим часовниците с един час напред рано сутринта в неделя.

Нулиране на вътрешния ви часовник

Още: Наближава преминаването към лятно часово време: Забравете за стреса от смяната на часа

Поддържането на добра хигиена на съня е важно през цялата година, но става изключително важно по време на смяната на времето. „Клетките в сърцето, черния дроб, белите дробове, червата и мозъка отчасти се регулират от вътрешни часовници или гени, а тези клетки също така подават сигнали една на друга“, казва д-р Даниел С. Люин, детски психолог, специалист по съня и лицензиран клиничен психолог.

Ако не подготвим телата си за промяната, лятното часово време ще наруши циркадния ни ритъм. Д-р Шалини Парути, съдиректор на Центъра за медицина и изследвания на съня в болница „Сейнт Лука“ в Сейнт Луис и член на Американската академия по съня, предлага следното.

  • През трите нощи преди лятно часово време си лягайте с 15 или 20 минути по-рано всяка вечер. Например, ако обичайното ви време за лягане е 22:00 ч., започнете да го променяте на 21:40 ч., след това на 21:20 ч. и накрая на 21:00 ч.
  • Започнете да коригирате времето на други ежедневни дейности, които са „времеви сигнали“ за тялото ви (напр. започнете да вечеряте малко по-рано всяка вечер).
  • В съботния следобед преди промяната настройте часовниците си с 1 час напред в ранната вечер. След това си легнете в обичайното си време за сън.

Още: Скоро местим стрелките на часовника – ето кога и накъде да ги завъртите

Пренастройването на вътрешните ви часовници в продължение на няколко дни, а не само за една нощ, предотвратява ненужния шок за организма ви.Ако се затруднявате да пренастроите вътрешните си часовници, д-р Рансън съветва да започвате деня си с излагане на естествена ярка светлина.

Откажете се от вечерния кофеин

Експертите препоръчват да ограничите следобедния си прием и бавно да намалите общото количество кофеин, което консумирате в дните преди лятното часово време. „Карам любителите на следобедното и вечерното кафе бавно да намаляват вечерния си прием на кофеин в продължение на няколко дни“, казва Рансън.

Още: Европейската комисия каза тежката си дума за смяната на зимно и лятно време

Рансън препоръчва също така да намалите общия прием на кофеин преди смяната на времето, като избирате кафета с по-малко кофеин или, ако си приготвяте кафе вкъщи, смесвате обикновено и безкофеиново кафе.

Родителите трябва да вземат предвид и източниците на скрит кофеин, като студен чай и газирани напитки с портокал, които могат да причинят проблеми със съня на техните деца и тийнейджъри.

Още: Стрелка напред, но стъпка назад за 3 зодии!

„Шоколадовият сладолед и шоколадовото мляко също са проблемни“, казва Люин. Необходимо е да ограничите излагането на децата си на тези източници на храни и напитки, които нарушават съня, защото предотвратяването на загубата на сън спестява на цялото семейство да се бори с гневни изблици след промяна на времето.

Според специалистите без помощ за приспособяване децата в понеделник и вторник след лятното часово време могат да бъдат „намръщени, войнствени, да хленчат и това да е свързано със смяната на времето“.

Бъдете по-строги по отношение на екраните

Експертите твърдят, че в дните, предшестващи лятното часово време, трябва да се ангажираме да оставим електрониката си поне 1 час преди лягане. „Около часът преди да заспите вероятно е един от най-важните моменти“, казва Рансън.

Още: На кои зодии влияе най-зле смяната към лятното часово време?

Синята светлина от екраните може да потисне производството на мелатонин - веществото, което епифизната жлеза произвежда и което ни подсказва, че е време да си легнем. Това включва светлина от електронни четци, таблети, мобилни телефони и телевизори, които се пускат за фон.

Опитайте се да замените нощното си време пред екрана с други дейности, като например решаване на кръстословици, четене на книжки и прекарване на време с домашни любимци. Ако е необходимо, помогнете си да се адаптирате поетапно и намалявайте по 10 до 20 минути от времето пред екрана всяка вечер, докато не постигнете пълен час време без екран преди смяната на лятното часово време.

Още: Смяна на времето: Въпросите, които си задаваме всички

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес