Добре знаем, че пепелта, като начин за наторяване, може да бъде много полезна за градината и да засили и подобри растежа и цъфтежа на растенията ни.
Някои от тях обаче не я понасят и е добре да знаем кои са тези растения, за да не им навредим повече, от колкото да им помгнем.
Сложете това в градината и ще забравите за мравките
Тъй като тя е алкална, като за начало не е добре да я слагаме на такива растения, предпочитащи кисела почва, като например иглолистните растения, лупини, лилии, боровинки, хризантеми, метличина, циния и т.н. Малините и ябълковите дървета например, също предпочитат по-кисела почва.
Пепелта е най-добре да бъде сложена на зеле, краставици, тикви, боб, грах, цвекло и др.
Слагайки пепел в почвата, трябва да спазвате нормата, която е 100-200 г на 1 кв.м., като това се приготвя на принципа 1 чаша пепел и 9% трапезен оцет се слагат на 10 л вода. Оцета активира усвояването на калция от пепелта и е изключително полезен за доматите например.
Градинар: Пръскайте краставиците с домашен препарат срещу мана и други болести
Картофите имат предпочитания към малко по-киселата почва и при тях пепелта трябва да добавите една година преди засаждането на клубените в по-малки количества - 100 гр пепел на 1 кв. м. Тогава тя ще свърши чудесна работа.