Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво помага гаргарата със сода от много години насам?

29 ноември 2024, 09:00 часа

Содата за хляб е чудото от кухненския шкаф. Приложенията ѝ са толкова много, че трудно бихме съумели да ги изброим всички – от почистване на фугите в банята, през почистване на пералнята машина и приборите до избелване на зъбите – содата е универсален помощник на домакинята, без да броим значението ѝ в кухнята. Содата намира приложение и в нетрадиционната медицина – за какво помага гаргарата със сода могат да ви кажат възрастните хора, които са лекували със сода не веднъж болно гърло. Нека видим какво казва науката по въпроса обаче и кои са доказаните в резултат на изследвания ползи от гаргарата със сода.

За какво помага гаргарата със сода

Содата в народната медицина се използва най-вече заради антимикробните ѝ свойства. Тя помага за оралното здраве и за това на гърлото особено ако се касае за инфекция, причинена от микроби. Дамите използват сода, добавена  към пастата си и за бели зъби, като ефективността  се вижда осезаемо, което превръща содата в достъпно, лесно и сравнително безопасно решение  за бели зъби и орална хигиена. Употребата на содата за хляб с цел грижа за оралното здраве не е от вчера, а е практика повече от век, като дори е била една от най-ранните съставки на пастите за зъби. Днес в резултат на много проучвания е известно, че използването на сода за хляб за грижа за оралната хигиена и зъбите е безопасно решение за разлика от използваната солна киселина, за която се оказало, че руши емайла и вреди  в дългосрочен план на здравето на зъбите. Може да  включите содата като антибактериално средство за минимизиране на бактерии, плака, избелване на зъбите, тъй като е работещо, евтино, достъпно решение, ниско абразивна е и постига отлични резултати. Как обаче стои въпросът с гаргарата със сода, която се прилага при болно гърло?

Още: Поръсете сода в ъглите на дома си и вижте какво ще се случи

Щом содата притежава антибактериални свойства и се справя с бактериите в устната кухина, предполага се, че ще е ефективна и при бактериална инфекция  на гърлото. Доказателствата  подкрепят тази хипотеза. За да достигне содата сливиците обаче, трябва да се прави гаргара с нея, тъй като честото пиене на сода не е добра идея и може да има странични  ефекти, макар да се прави целенасочено от някои хора, страдащи от киселини,  като средство за противодействието им.

Гаргарата със сода се препоръчва при бактериални инфекции на гърлото, при вирусни заболявания, протичащи с възпалено и болезнено гърло. Гаргарата със сода облекчава възпалението, болката и подпомага лечението, което е особено валидно, ако болките в гърлото се дължат на бактериална инфекция, за която содата е цяр и лек със своите естествени антибактериални свойства. 

При възпалено гърло гаргарата със сода, разтворена в топла вода, изчиства слузта, редуцира възпалението и намалява болката.  А знаете ли как се прави гаргара със сода?

Гаргара със сода – рецептата, която ви е нужна

Още: Как да използвате сода в градината: Най-добрите варианти

Разбрали за какво помага гаргарата със сода, със сигурност бихте искали да изпробвате  ефективността ѝ особено ако страдате от трудно преглъщане и болезнено гърло, а нямате нищо за облекчаването им. За да си направите гаргара със сода са ви нужни ¼ чаена лъжичка сода за хляб и ⅛ чаена лъжичка сол и чаша топла вода. Содата и солта се разтварят в топлата  вода и се прави гаргара няколко пъти на ден – 4-5 пъти. Заради солта се препоръчва изплакване на устата с вода след гаргарата. Може да пропуснете изплакването, ако не използвате сол в рецептата за гаргара.

За какво да внимавате при гаргара със сода

Докато употребата на содата за почистване на дома не крие рискове, то с гаргарата трябва да се внимава особено ако се прилага при деца, тъй като поглъщането не е безопасно. Всеки, решил да прилага содата като част от народната медицина и нетрадиционно лечение, трябва да знае освен за какво помага гаргарата със сода и какви са рисковете от случайно поглъщане. Сред тях са:

  1. киселини в стомаха;
  2. гадене и/или повръщане;
  3. слабост в мускулите;
  4. затруднения при дишане.

Още: Как содата може да ви отърве от неприятните миризми в пералнята?

Тези странични ефекти не се проявяват винаги и е важно какво количество е погълнато, но винаги е добра идея да се предприемат предпазни мерки и да не се стига до опасност от проява на странични ефекти и поемане на риск.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.uclahealth.org/news/article/hot-sauce-and-other-home-remedies-for-a-sore-throat

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес