Американският предприемач Стивън Оснит започва да експериментира с пластмасова многократно затваряща се найлонова торбичка през 1951 г. Тази идея не му хрумва просто "ей така" – той купува авторските права върху нея от един датчанин - Борге Мадсен. За разлика от изобретателя Оснит бързо осъзнава колко приложения може да има това технически просто решение. Разработването на ципа, интегриран в найлоновите пликчета, отнема десет години.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Днес много производители предлагат сертифицирани торбички, предназначени за контакт с храна, което е полезно за всички готвачи. Опаковани в такава торбичка и съхранявани в хладилника, лимоните ще останат свежи до четири пъти по-дълго от тези, които стоят на кухненския плот. Измитите и нарязани на парчета моркови, целина, магданоз и цели стъбла билки ще бъдат чудесно съхранени в плик с цип с малко вода. Неизползваното авокадо също може да се остави за по-късно – просто ги увийте в хартиена кърпа, след това поръсете с лимонов сок и сложете (разбира се в затваряща се найлонова торбичка) в хладилника. По същия начин можете да съхранявате измити и изсушени листа от маруля. Добре измитите репички, цветчетата карфиол и броколите също ще останат свежи по-дълго, ако са в такава опаковка.
Омлет без мазнина
Ще останем в кухнята за известно време - вземете една торбичка, счупете и изсипете в нея три яйца, добавете ситно нарязани зеленчуци, колбаси и подправки (те могат предварително да бъдат опаковани в торбички), внимателно разбъркайте, затворете ципа и го поставете във вряща вода за няколко минути. По този начин може да приготвите няколко омлета наведнъж без никаква мазнина.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Колекции
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Можете да събирате всичко. Марки, монети, банкноти, пощенски картички, етикети, необичайни копчета – всички те могат да бъдат успешно сортирани с помощта на найлонови торби с цип. Плътната, устойчива на миризма торбичка ще предпази добре съдържанието.
Наскоро сред колекционерите се появява нова тенденция - колекционери на аромати. Те следят усърдно парфюмерийните тенденции, събират мостри и често го правят точно в торбички с ципове.
Поливане на цветята
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Вече не е необходимо да молите съседите да поливат цветята ви, докато ви няма. Торбичка с цип, игла, конец и пръчка за шиш са достатъчни, за да направите обикновен диспенсър за вода, който ще овлажнява равномерно растенията в саксиите.
Студен компрес
Изгаряния, порязвания, леки наранявания, мигрена - в тези случаи студеният компрес ще донесе облекчение. В този случай от голяма помощ ще бъде торбичка с цип, пълна с кубчета лед. В по-дебели торбички може предварително да натрошите леда.
Както можете да видите, найлоновата торбичка с цип е нещо, което винаги трябва да имаме подръка. И колкото повече я използваме, толкова по-голям е шансът сами да измислим друг практичен начин да я използваме. Желаем ви успешни експерименти!