Повечето хора свързват маята главно с използването ѝ при печенето на сладкиши или хляб. Струва си обаче да знаете, че този продукт може да се използва успешно и за лечение на някои заболявания. Маята е идеална за лечение на кожни проблеми. Те регулират секрецията на себум и намаляват броя на черните точки. Маята също така подобрява външния вид на косата и предотвратява чупенето на ноктите. Ето какви други приложения имат тя.
Маята - какво представлява?
Маята, която използваме за печене на хляб, е хлебна мая, известна още като Saccharomyces cerevisiae. Те са едноклетъчни организми, принадлежащи към царството на гъбите, които ферментират захарите в тестото, като ги превръщат във въглероден диоксид и алкохол. Процесът на ферментация кара тестото да се надига, като придава на хляба пухкавост и лекота. Освен това хлебната мая придава на хляба характерния му вкус и аромат. Те са основна съставка при приготвянето на повечето видове хляб.
Вредна ли е маята за хляб, когато попадне в нашето тяло?
Маята - витамини и минерали
Маята е богат източник на витамини от група В, включително витамини В1, В2, В3, В5, В6, В7 и В9. Те съдържат също така множество елементи, като: фосфор, цинк, магнезий, калций, желязо, калий, селен, йод и хром.
Освен това те са богати на ензими, биотин, протеини и аминокиселини. Например 100 грама хлебна мая осигуряват приблизително 90 ккал.
Свойства и приложения на маята
Маята се използва в козметичната индустрия. Те са съставка на много продукти за грижа за лицето и косата.
Маята е идеална за кожни проблеми. Те регулират отделянето на себум, намаляват черните точки, имат противовъзпалителен ефект, регулират мастните жлези и намаляват акнето. Освен това те ускоряват заздравяването на рани и намаляват появата на стрии. Могат да се използват и в случай на поява на възпаления или кератоза.
Маята също така подобряват външния вид на косата и предотвратяват чупливостта на ноктите. При редовна употреба тя намалява до минимум косопада, предпазва от преждевременно оплешивяване и пърхот и поддържа косата хидратирана, блестяща и подхранена.
Ето някои начини, по които могат да се използват:
Маска за лице - можете да си направите маска от мая, смесена с вода или мляко, която може да помогне за регулиране на себума, да намали черните точки и да има противовъзпалителен ефект.
Маска за коса - маята може да се нанесе и директно върху косата, за да ѝ придаде допълнителна здравина и блясък.
В допълнение към свойствата си за грижа за кожата, маята е полезна и за: анемия, прекомерен апетит, имунни нарушения, метеоризъм, диабет, синдром на раздразненото черво, мускулни болки, ревматични болки, понижено настроение и силен стрес.
При описаните проблеми трябва да се направи предварителна консултация с лекар. Маята не е алтернатива на традиционното лечение, а само го допълва.
Ползи и вреди от консумацията на печива с мая
Необичайни приложения на маята
Маята може да се използва по няколко начина. Всичко зависи от това върху какво действие искате да се съсредоточите. При проблеми с кожата на лицето добре ще ви подейства маска с мая. За да я приготвите, разтворете 5 грама мая в малко мляко. Ако искате да овлажните кожата си, можете да добавите няколко капки зехтин. Отварата трябва да има консистенция на каша. Дръжте маската върху лицето си в продължение на 20-25 минути. След това може да я измиете с топла вода.
Друга идея може да бъде вана с мая. Изсипете топла вода върху 100-150 грама мая. Такава баня може да продължи 20-30 минути. Към водата може да се добави и мляко. Маята може да се използва и за накисване на краката. Това ще бъде полезно например при трудно зарастващи рани или кожни възпаления.
Рецепта за напитката с мая
Друг начин за използване на маята може да бъде приготвянето на специална напитка от нея. В този случай обаче е необходимо да бъдете много бдителни. 2-3 грама мая трябва да се изсипят върху горещо мляко или вряла вода и да се разбъркат добре. Това лечение не трябва да продължава повече от 40 дни.
Важно е да се знае, че консумацията на сурова мая е забранена. Това може да доведе до стомашно-чревни проблеми.