Рядко се замисляме какви опасни химикали се съдържат в обичайните ястия, които отдавна са част от ежедневната ни диета. В същото време много от познатите ни и "безобидни" на пръв поглед продукти са буквално опасни за консумация. Говорим за най-химически "замърсените" продукти в резултат на производството, които е по-добре да бъдат заменени с по-безопасни алтернативи. Вижте кои са те:
Сирене в пластмасова опаковка
Пластмасата (и всички нейни опасни химически съставки) има тенденция да мигрира в мазни храни. А веднъж попаднали в организма, пластмасовите частици разрушават ендокринната система, увеличават риска от рак на гърдата и простатата, а също така могат да причинят СДВХ и други когнитивни нарушения. Затова е по-добре да купувате сирене и други продукти с високо съдържание на мазнини в картонени или хартиени опаковки. Ако това не е възможно, след като излезете от магазина, опитайте се веднага да се отървете от найлоновите торбички и да прехвърлите продуктите в стъклени съдове (или да ги увиете в хартия).
Кои са най-вредните храни и напитки, които консумираме ежедневно?
Домати в консерва
Нарязаните пресни или мариновани домати, както и доматеното пюре или сосовете на негова основа в алуминиеви кутии, са източници на ПФОС. Той е опасен канцероген, който разрушава и ендокринната система.
Морска риба
Морската вода съдържа много токсични химикали, включително живак, който обикновено се поглъща от рибите. А чрез тях той отива и в организмите на хората. Сред най-опасните за консумация обитатели на океана са акула, северна щука, риба тон, атлантическа и тихоокеанска треска, атлантически палтус. Тежките метали, които могат да бъдат открити в тези риби, увреждат периферната нервна система, влияят отрицателно на храносмилателната и имунната система и причиняват сърдечни проблеми.
15-те най-вредни храни в България
Зеленчуци и плодове от големи ферми
За никого не е тайна, че при широкомащабното производство плодовете и зеленчуците често се пръскат с токсични пестициди и хербициди. Затова е по-добре да обръщате внимание на местните производители и да не се изкушавате от референтния вид на ябълките или краставиците в супермаркета.
Пълномаслено мляко
Млечната мазнина съдържа висока концентрация на промишлени химикали, които се съхраняват в организма ни за дълго време. В най-лошия случай това може да доведе до рак, увреждане на черния дроб или репродуктивни увреждания. Затова е по-добре да се предпочита обезмаслено мляко или мляко на растителна основа. Между другото, същата опасност идва и от всички животински продукти с високо съдържание на мазнини (от месо до сирене).