Средновековната находка бе открита случайно в центъра на Велики Преслав при изкопни работи по обновяване на ВиК мрежата.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Намерената каменна структура се намира на повече от 4 метра дълбочина под уличната настилка и според археолози представлява един от двата магистрални водопровода, захранвали столичния град през IХ век.
Водопроводът започва от природен резерват „Дервиша” край Преслав, преминава през съвременния град и продължава към двореца и местността „Селището”, където е бил разположен външният град при управлението на Симеон Велики. Той е уникално съоръжение заради това, че през IХ век в цяла Европа е имало магистрални водопроводи единствено в Цариград и в Преслав, обясняват археолозите.
За да бъде запазена структурата от царско време се търси техническо решение за нейното заобикаляне от новостроящия се канал за отпадни води.
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Кметът на общината Александъра Горчев е разпоредил да бъдат спрени изкопните работи в този участък и археологическият музей в града да започне заснемане на каменната структура, информира БНР.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Най-интересното на това откритие е, че по него продължава да тече вода.