Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече е ясно защо всезнайковците си мислят, че знаят всичко

08 ноември 2024, 19:00 часа

Всички познаваме онези, които са готови с ентусиазъм да изнасят лекции по всякакви теми, въпреки факта, че им липсват знания. Това са така наречените всезнайковци. Но защо се държат по този начин от психологическа гледна точка?

Още: Топ 20 цитата от български филми, които са актуални и до днес

Още: Махнете ги веднага: 4 растения, които привличат хаос и нещастие в дома

Има няколко причини, поради които всезнайковците смятат, че знаят повече от другите. Едно от тях е явлението „наивен реализъм“. Според него, хората инстинктивно приемат, че тяхното възприятие за света отразява обективната реалност. Но в действителност всичко, което знаем за света, се филтрира през сложна мрежа от когнитивни пристрастия, сензорни преки пътища, променящи се спомени, пропити с емоции, и много други. Това, което смятаме за реалност в нашите глави, често е значително различно от реалността. Но ние не осъзнаваме, че това изобщо се случва.

В резултат на това, редовно се сблъскваме с хора, чието разбиране за света е много различно от нашето. Ние обаче приемаме, според концепцията на наивния реализъм, че тези, които разбират света по различен начин, грешат. Това води до непреодолимо желание да „поправяме“ другите.

Още: Само нарцисист ползва тези 7 фрази в разговор

Още: Как точно се прави чай от карамфил

Още: Как трябва да се пере вълна в пералнята?

Друго когнитивно изкривяване, с което редовно се сблъскваме, е „илюзията за адекватност на информацията“. Просто казано, въпреки че много от нас нямат информация, за да вземат добри решения, ние предполагаме друго. Логично е много трудно да разпознаем и вземем предвид това, което не знаем.

Комбинацията от илюзията за адекватна информация и наивен реализъм може да накара човек да показва, че знае повече, отколкото всъщност знае.

Още: Знаете ли как се прави обезлютяване на люти чушки

Още: По опияняващия аромат ще го познаете: Домашно пържено кюфте със засмяна коричка и сочен вкус - как да го приготвим

Но има и нещо друго. Това може да се дължи на статус. Някои хора обръщат повече внимание на социалния статус и могат постоянно да налагат мнението си на другите, за да покажат по този начин своето превъзходство и доминиране.

Човешкият мозък също обикновено жадува за чувство на автономия - желанието да контролира околната среда. Някои може да го желаят повече от други и какъв по-добър начин да го постигнете от това да диктувате какво трябва да мислят другите?

Още: Какво се прави на Атанасовден за късмет?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 18 януари /валутен калкулатор/

Още: Прост начин да подобрите отношенията си с близките, за който всички психолози ви напомнят

И накрая, ефектът на Дънинг-Крюгер също може да има ефект. При това когнитивно отклонение хората с ограничена компетентност в определена област са склонни да надценяват своите способности. Това означава, че те уверено ще спорят с някой, който има повече информация. 

Енергията на думите: Защо не можете да отговорите на „благодаря“ с „жив и здрав“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес