За първи път в света е открит изключително запазен труп на възрастна пещерна мечка, след като е замръзнал преди поне 22 000 години в дълбините на Сибир, съобщава „Ай Еф Ел Сайънс“.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Тялото на праисторическото животно е открито на Ляховските острови в далечната североизточна Русия от пастири на северни елени и сега ще бъде анализирано от учени от Североизточния федерален университет (НЕФУ) в Якутск, водеща изследователска институция за изследване на изчезнали видове от ледниковата епоха. Смята се, че този новооткрит замразен възрастен екземпляр датира между 22 000 и 39 500 години, но изследователите се стремят да направят радиовъглероден анализ, за да определят точна възраст.
„Това е първата и единствена находка по рода си - цял мечи труп с меки тъкани. Той е напълно запазен, с всички вътрешни органи на мястото им, включително дори носа“, казва в изявление д-р Лена Григориева, изследовател в НЕФУ. „Преди това са открити само черепи и кости. Тази находка е от голямо значение за целия свят."
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Пещерната мечка (Ursus spelaeus) е праисторически вид или подвид, който е живял в голяма част от Евразия, докато е изчезнал преди около 15 000 години. Множество фактори стоят зад нейното изчезване, но се смята, че основен фактор е бил ловът от хората и неандерталците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Ловът на това животно е доста впечатляващ подвиг предвид техния размер. Видовете могат да задминат по рамери дори най-голямата гризли или полярна мечка, като някои екземпляри тежат до 1000 килограма. Но въпреки тези свирепи размери, те всъщност са били тревопасни животни, които са се хранили предимно с растителна храна. Известно е също така, че между 0,9 и 2,4 процента от ДНК, намерена в кафявите мечки, произхожда от пещерни мечки, което означава, че техният генофонд все още живее в съвременните видове.
Затоплящите се температури през последните години отчитат все по-голямо размразяване на вечните ледове в Сибир. Макар че това е лоша новина поради редица причини, тя помогна да се разкрият множество изчезнали животни от ледниковия период като мамути, вълнести носорози, птици, няколко кученца и малки пещерни лъвове. Учените са разбираемо развълнувани.
За този нов образец са поканени водещи експерти от Русия и извън нея да анализират животното, използвайки редица научни техники, от генетичен анализ до микробиологичен, в един от най-амбициозните изследователски проекти от този вид.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер