Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В кой наш град е роден "последният римлянин"?

17 март 2024, 13:13 часа

Днес ще ви разкажем за историята на един специален български град, който играе важна роля в историята на Римската империя, след това във Византия и България. Той е мястото, където се е родил един от най-известните римски военачалници, познат с прозвището "последният римлянин". Открийте повече за този български град.

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Къде е роден "последният римлянин"

Това е град Силистра. Това специално място е наследник на богата история още от времето на древните траки. През 106 година след Христа, по заповед на император Траян, намиращото се там селище е завзето и на неговото място се създава град Дуросторум. Там е разположен елитният XI Клавдиев легион, съществуващ още от времето на Юлий Цезар.

Дуросторум е разположен на външната граница на Римската империя, която следва течението на река Дунав, за да предпази империята от нападения на племената. Градът е поставен върху "Пътя на народите", което усложнява защитата му. В края на IV век той става самостоятелен град в империята. Флавий Аеций, наричан "последният римлянин", се ражда точно тук. Той е един от най-успешните римски военни лидери в залеза на Римската империя, побеждавайки великия хунски вожд Атила в битката при Каталунските поля през 451 година. Аеций умира през 454 година, а само 20 години по-късно Рим пада в ръцете на "варварите".

Силистра - царският град

Въпреки че Силистра не е бил столица нито на България, нито на Византия, този град е с изключително стратегическо значение. Много български владетели го ползват за своя резиденция и поради тази причина често е определян като царския град. По времето на хан Омуртаг се вярва, че е построен Дунавският дворец, който е служил на много български владетели. През 896-897 година цар Симеон е намерил убежище там. Смята се, че един от най-успешните български владетели е притиснат до крайните си граници от нападението на маджарите и на практика прави Силистра (Дръстър) своя столица. През 927 година, когато българската патриаршия е призната от Византия, патриарх Дамян прави Силистра своя резиденция, което продължава чак до 971 година.

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Османската империя

Дори по време на Османската империя, Силистра запазва своята значимост. Става център на Силистренския вилает, който обхваща територии от цели четири държави - България, Румъния, Молдова и Украйна. Силистра е най-силният и важен град в рамките на четириъгълника - Силистра, Русе, Шумен, Варна. През 1828 година градът бива превзет от руските войски, които го контролират до 1833 година, когато той отново попада в Османската империя, след края на войната между двете империи. Тази ситуация изисква градът да бъде значително укрепен и по този начин да се спре евентуално руско нападение. Поради тази причина и по време на Руско-турската война през 1877-1878 година, той въобще не бива атакуван от руските войски. Руското командване решава да направи заблуждаваща маневра, че отново ще мине през него, а реално прави десента си при Свищов.

Между България и Румъния

Силистра се завръща в границите на България след Освободителната война, но престоят му не е продължителен. След Букурещкия мирен договор от 1913 г., градът попада под румънско управление. Това изключително неблагоприятно влияе върху него и целия регион, които срещат сериозно пренебрежение в чуждата държава. С Крайовската спогодба се отстранява тази несправедливост и Силистра се завръща в границите на нашата страна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес