Да те посрещнат “с хляб и сол” е популярен израз, с който казваме, че някой е добре дошъл и към когото се отнасяме с почит и уважение. Ритуалът за посрещане с хляб и сол е популярен не само в България, но и в някои други страни по света, особено сред славянските народи.
Произход на ритуала
Още от древността солта е основна хранителна съставка, която играе важна роля в религията и културата. Например, заветът със солта се споменава няколко пъти в Библията. Хлябът, независимо дали е квасен или не, е основна храна. Обикновено се приготвя от пшеница, но може да се прави и от други зърна. В много култури хлябът е метафора за основните нужди и условията на живот като цяло.
Русия
Хляб и сол, обикновено поставени върху везана обредна кърпа, се поднасят при пристигане на важни и почитани гости в Русия. Ако поводът е по-официален, хлябът и солта се поднасят от млади жени в национални носии. От тази традиция произхожда и руската дума “хлебосольный”, което означава “гостоприемен”. Сред руснаците има популярна поговорка “да ядеш сол с някого”, което означава “да имаш дълго приятелство”.
Използвайте тези прости ритуали за привличане на любов, пари и късмет през юни 2023 г.
В исторически план в Руската империя се е плащал висок данък върху солта, което я прави много скъпа и ценна стока. По традиция на руска сватба главата на семейството посреща булката и младоженеца с хляб и сол, поднесени на бродирана кърпа след церемонията.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Вярва се, че това ще донесе здраве и късмет на новото семейство. В Руската православна църква има традиция епископът да посреща миряните с хляб и сол на стълбите на църквата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Полша
В Полша посрещането с хляб и сол често се свързва с традиционното гостоприемство на полските благородници, които изключително много се гордеят с него. Полският поет Веспаян Косзовски от XVII в. пише “О, хубав е хлябът, когато се дава на гостите със сол и благословия!”. Този обичай не е ограничен само до аристокрацията, а се практикува от всички представители на обществото. Днес тази традиция се спазва главно на сватби, когато младоженците се посрещат с хляб и сол от своите родители, след като се завърнат от църковния ритуал.
Северна Македония
В съседната ни Северна Македония традицията “посрещане с хляб и сол” се спазва и днес като символ на гостоприемство. Подобно на нас хлябът се нарича “погача”. Една от най-популярните рок групи в бивша Югославия носи името “Леб и сол” на легендарния македонски китарист Влатко Стефановски.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Сърбия
Хлябът играе голяма роля в сръбските традиции, а традиционната “погача” е символ на единството на семейството и благоденствието. Солта символизира плодородие и сигурността на гостите.
Румъния и Молдова
Подобно на съседните си славянски страни, в Румъния и Молдова посрещането с хляб и сол е символ на гостоприемство и уважение към гостите. В Трансилвания хлябът и солта служат за предпазване от лошо време. Те са част от националния протокол, използван от времето на Княжество Сърбия и често се използва и днес при посрещане на чужди делегации.
Чехия и Словакия
В тези две страни също показват почитта си към гостите с хляб и сол. Пример за това е посрещането на папа Франциск от президента на Словакия Зузана Чапутова в Братислава през 2021 г.
Ритуалите с КЛЮЧОВЕ, които привличат късмета на наша страна
Финландия, Естония, Литва, Латвия
В тези северни страни хлябът и солта традиционно се дават като благословия на нов дом. По-често се използва тъмен ръжен хляб, богат на фибри. Тази традиция се поддържа жива от малцинствата в балтийските субекти Източна Карелия и Ингрия.
Германия
На сватба се дават хляб и сол, което символизира създаване на дълга връзка между мъжа и жената. При преместване в нов дом хлябът и солта символизират плодородие и благоденствие. В Северна Германия и Бохемия (Чехия) по традиция хляб и сол се поставят в пелената на новороденото.
Арабските страни
В арабската култура хлябът и солта са по-скоро израз на обединение и добри взаимоотношения между хората. Ако ядеш хляб и сол с някого, се създават морални задължение, изискващи благодарност.
Хлябът и солта са важна част още в културата на Албания, Израел, Иран, Великобритания.