През летния период всеки има възможност да разнообрази менюто си, като похапва зеленчуци и плодове, отглеждани на собствени парцели, както и дарове на природата от гори и поляни. Копривата е един от популярните сезонни деликатеси. Някога хората били убедени, че тя притежава уникални лечебни свойства, а съвременните изследвания доказват мнението на предците ни. Въпреки нейната специфика, много гастрономи я добавят към салати, приготвят супа и дори я включват в омлети. В допълнение към необичайния си вкус, това растение има уникални лечебни свойства.
Още: Как най-бързо да размразим тесто?
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
Какви заболявания може да предотврати копривата?
Копривата е истински извор за множество витамини и хранителни вещества, използва се за различни цели.
Фитонутриентите, които съдържа, имат антимикробни свойства, което я прави предпочитан начин за третиране на рани. Химическите компоненти на растението също допринасят за поддържането на здрав стомашно-чревен тракт и баланса на чревната микрофлора.
Известно е, че храносмилането зависи от бактериите, които живеят в различни органи. Използването на коприва помага да се намали растежа на патогенните микроорганизми: броят на вредните бактерии намалява, докато полезните растат. Това подобрява микробиома на червата.
Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години
Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?
За да увеличим броя на полезните бактерии, се налага да консумираме по-голямо количество плодове и зеленчуци. Копривата, подобно на тези храни, съдържа фибри, които служат за храна на бактериите в храносмилателната система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
Микроорганизмите синтезират важни аминокиселини и витамини B, K, а също така допринасят за по-доброто усвояване на йони на калций, желязо и витамин D.
Копривата има много протеини и аскорбинова киселина. Така тя се оказва дори по-полезна от обичайните зеленчуци и плодове. Например, нивото на натрий и калий в нея е няколко пъти по-високо, отколкото в зелето.
Каква вреда може да нанесе копривата?
Основната опасност от копривата е мравчената киселина, налична в парещите ѝ влакна. Именно заради това вещество се появяват малки изгаряния, когато стъблото и листата влязат в контакт с кожата. Някои хора могат да проявят алергична реакция към тази киселина.
Още: Кои съвети за избор на трапезна маса ще ни спестят много пари?
Още: Кои породи кучета се смятат за най-опасни?
За да проверите дали копривата може да причини вреда, можете да я залеете с вряща вода и да прикрепите охладен лист към кожата. При липсата на реакция, няма алергия.
Не трябва да се ползва коприва при бързо съсирване на кръвта, наличие на камъни в жлъчката, разширени вени и тромбофлебит. На деца под шестгодишна възраст не трябва да се дават ястия от коприва. Бременните и кърмещите майки трябва да бъдат особено внимателни при въвеждането на това растение в диетата си.
Източник: NCBI