Учени от четири американски университета са провели съвместно изследване, за да разберат има ли смисъл да си правим списък с необходимите стоки, преди да тръгнем по магазините, или е достатъчно да се опираме на ресурсите от собствената си памет. Изследването е публикувано в сп. Journal of Consumer Psychology.
Общо били проведени експерименти със 700 потребители. В рамките на един от тях доброволците получили списък с 20 плодове и зеленчуци. При част от хората в списъка влизали добре известните ябълки, банани и зеле, а при другите – редките за САЩ цвекло, кокосови орехи и смокини.
Установено било, че във втория случай потребителите трябвало да обиколят всички рафтове на магазина, като постоянно сравняват със списъка, а в първия го запомняли лесно.
Освен това учените се опитали да изяснят колко елемента от списъка могат да се запомнят от купувачите, ако те прекъснат пазаруването за 10 минути (за да почетат книга). Оказало се, че хората дори не си представят мащабите на собствената си разсеяност и не могат да прогнозират какво именно ще забравят.
Във връзка с това учените ни препоръчват да ходим по магазините със списък на необходимите стоки. Според статистическите данни сега така правят едва 50 процента от потребителите.