Сънуването е полезно. Когато сънуваме, нашата креативност се включва, можем смело да визуализираме това, което бихме искали. Според научните данни сънищата допринасят за развитието на мисленето, което е необходимо за нестандартни решения на проблеми и генериране на интересни идеи.
Съществуват доста изследвания за това как сънищата помагат за трениране на паметта. Когато човек сънува, на физиологично ниво усещането за тревожност намалява и може да му стане по-ясно какво наистина иска. По този начин една мечта може да се превърне в цел, да мотивира и да даде енергия.
Осъзнато сънуване – каква е причината за този феномен
За какво да сънуваме и как да сънуваме?
Много книги са написани за начина, по който да сънуваме правилно. Основната част от правилата се свеждат до това, че е важно да опознаем по-добре себе си, така че мечтата да е индивидуална, да отразява истинските потребности на човека, а не стереотип, наложен от обществото.
Тези неща помагат на хората да разберат по-добре мислите си и да намерят нови начини за решаване на проблемите.
Изключително важно е, когато сънувате, не само да си представяте перфектната картина, но и да мислите за трудностите, които трябва да бъдат преодолени по пътя. Това ще ви помогне да не се разочаровате и да не си създавате непостижими цели. Като цяло реализмът на сънищата е много важен критерий, т.е. трябва да можете да си представите това, за което мечтаете, във връзка с вашата реалност, с начина, по който живеете сега, с това, което вече имате в живота си.
Друго правило е да отделяте специално време за сънуване. То може да бъде 10-15 минути или повече, но докато сънувате, не забравяйте за реалния си живот.
Не е за вярване, но сънуването ни помага за цели 6 неща
Какво сочат последните проучвания?
"Остра вълнова пулсация".
Това е сложният термин, който учените използват, за да назоват процеса на комбиниране на картини от миналото. Това се случва по време на сън или сънища.
Учените на примера на мишки изследвали активността на невроните в определена част на мозъка. Тази част се нарича зъбчат гирус на хипокампуса. В нея те забелязали изблици по време на прехода от сън, сънища към бодърстване. Това означава, че по време на сън или сънуване цялата информация преминава на заден план, но денталният гирус ни връща в реалността.
Защо това е важно?
Първо, помага да се разбере по-добре функционирането на асоциативната памет. Например даден звук се асоциира с дадено действие и го подтиква към него. Така, след като сме чули звука на светофара, ние тръгваме, въпреки че невинаги вдигаме очи към неговата светлина.
Второ, преминаването от едно състояние в друго е полезно за разбирането (и съответно за търсенето на лечение) на такива разстройства като посттравматичния стресов синдром и болестта на Алцхаймер.