Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Убиецът на Че Гевара почина на 80-годишна възраст

11 март 2022, 14:17 часа

Бившият сержант от боливийската армия Марио Теран Саласар, екзекутирал латиноамериканския революционер Ернесто Че Гевара преди 55 години, е починал на 80-годишна възраст, съобщава Telesur, цитиран от РИА Новости.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Теран е починал в болница в боливийския град Санта Крус. Той бил хоспитализиран преди три седмици заради проблеми с белите дробове, които изпитвал от няколко години.

Съобщенията за смъртта на Теран били потвърдени от генерала в оставка Гари Прадо, командвал частта, заловила Че Гевара през 1967 г.

Екзекуцията на Че Гевара е извършена на 9 октомври 1967 г. Теран получил заповед да убие революционера от офицер от ЦРУ, ръководил специалната операция по залавянето му. Сержантът изстрелял в пленника девет патрона от карабина M1 Garand.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Че Гевара пристигнал в Боливия през ноември 1966 г., за да организира партизанско движение. На 8 октомври 1967 г. неговият отряд попаднал в засада в дефилето Ел Юро в югоизточната част на страната. На следващия ден, след битка, раненият Че бил заловен, а боливийският сержант Марио Теран застрелва команданте. По указание на боливийското военно ръководство и ЦРУ от лицето на Че Гевера била свалена восъчна маска, а ръцете му били отрязани за идентифициране на пръстови отпечатъци. През 1997 г. прахът на Че Гевара бил пренесен от Боливия в Куба и тържествено погребан в мавзолей в град Санта Клара.

Съдбата на Марио Теран

Боливийски войник живеел частен живот, когато кубински лекари направили операция за възстановяване на зрението му, без да знаят кой е той. Това заявил пред „Газета.ру“ Лазар Хейфец, водещ изследовател в Института за Латинска Америка на Руската академия на науките. Според историка, ако лекарите знаели какво е извършил Марио Теран, нямало да го лекуват.

„Той не е толкова значим човек в социалната си роля. Единственото, с което стана известен, е, че беше един, а не единственият, от убийците на нашия героичен партизанин Че Гевара. Накратко, за него той служил на себе си, работил до пенсия, живеел личен живот. Парадоксалната му ситуация била в това, че имал рязко снижаване на зрението, а по това време в Боливия работела кубинска медицинска мисия, включително офталмолози. Кубинските лекари, очевидно не знаейки кой е той, му направили операция, която излекувала зрението му. Не мисля, че ако са знаели кой е пред тях, щяха да го направят. Въпреки че Хипократовата клетва и лекарският дълг биха ги принудили да се решат на тази операция“, казва той.

Според Хейфец Марио Теран обяснил екзекуцията на Че Гевара с това, че защитавал страната от чужда инвазия.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

„Теран няколко пъти е давал интервюта и е разказвал за участието си в антипартизанската операция и убийството на Че Гевара. Той обясняваше действията си много просто: военна дисциплина и това, че кубинците са нахлули в страната му и съответно, като военнослужещ, той защитавал родината си от чуждо нашествие. Дали действията на Че Гевара могат да се считат за инвазия, не съм сигурен. Това е било такава международна мисия. Но в отряда на Че Гевара, който се нарича „Армия за национално освобождение“, имало перуанци, аржентинец, французина Режис Дебре, един от идеолозите на „фокусния изъм“, теорията за партизанската война. Говорейки за Теран, трябва да се каже и за някои други участници в тази епопея. В днешните вестници за Теран, се припомня неговият командир Гари Прадо, командирът на частта, заловила Че Гевара, именно той дал командата на Теран и други да застрелят Гевара, като също получил заповед отгоре. Доколкото си спомням от снимките, по тялото на Че Гевара имаше 17

куршумни рани. Всички стреляли по познатия принцип на кръгова поръка (принцип на обща отговорност за действията на един). Смята се, че Теран е стрелял пръв. Във всеки случай са причислили към тази екзекуция, тъй като я смятали за екзекуция, на практика всички бойци от тази рота или взвод рейнджъри, заловили Че Гевара“, обяснява той.

Хейфец добавил още, че през 60-70-те години е имало бунтовнически интернационал, една от задачите на който била да накаже убийците на Че Гевара.

 ВИЖТЕ ОЩЕ: Дневникът на Че Гевара обявен за наследство на ЮНЕСКО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес