Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Травматолог разказва защо ни боли опашната кост при сядане

23 септември 2024, 12:00 часа

Редовната сутрешна гимнастика може да е достатъчна за предотвратяване на гръбначни заболявания.

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Болката в опашната кост или в долната част на гръбначния стълб не кара хората да се притесняват. Най-лошото е, че хората могат да живеят с болки в гърба в продължение на години, докато положението се влоши. Затова е важно да се обърне внимание на този проблем навреме и да се посети лекар.

Още: Хронична умора: Как да я разпознаем и да се борим с нея

Най-често болките в гърба се появяват вследствие на предишна травма. След наранявания вследствие на силен удар или падане може да се образува пукнатина на опашната кост.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Съществува и втора причина, поради която опашната кост боли при седене. Тя може да е свързана със синдрома на перианалната болка. Той се появява поради чревни проблеми, заболявания на яйчниците, матката и тръбите.

Други причини също включват:

1. Заболявания на тазовите органи.

2. Бременност. Бебето се развива и расте, което от своя страна увеличава натоварването върху гръбначния стълб.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

3. Мускулен спазъм. Някои хора имат проблеми с нервните окончания в таза.

4. Изместване на гръбначните дискове. В този случай те могат да притиснат отделни нервни окончания, което причинява болезнени спазми при определено положение на тялото.

Обикновено болка в областта на опашната кост се среща при хора, които водят заседнал начин на живот. За профилактика на заболяванията на гръбначния стълб може да бъде достатъчна обикновена сутрешна гимнастика.

Когато отидете на лекар, обикновено му задавате следния въпрос: „Когато седя дълго време, ме боли опашната кост, какво да правя?“. Но тук трябва да разберете, че отговорът е скрит във въпроса. При заседнал начин на живот при всички случаи рано или късно ще започнете да изпитвате болки в областта на таза. Съветваме ви от време на време да правите физически упражнения. Ако това не помогне, ще продължите да изпитвате болка. Преминете към по-активен начин на живот и се обърнете към Вашия лекар за консултация.

Как да се отървете от болката в опашната кост

За да лекувате ефективно болката в опашната кост, трябва да установите причината за дискомфорта. Ако проблемът е свързан с вашето заседнало поведение, тогава си струва да работите в тази посока.

Не бива да се забравя обаче, че консултацията с лекар е от съществено значение при всички случаи. Болката в долната част на гръбначния стълб може да показва патологии, които могат да доведат и до необратими последици. Въпросът: „Защо ме боли опашната кост, когато седя?“ вече показва, че нещо не е наред с тялото, така че не можете да оставите проблема да отшуми от само себе си.

Навременното лечение и превенцията ще ви позволят никога повече да не усещате болки в гърба. Бъдете внимателни към тялото си, обичайте себе си!

Контузията обикновено е придружена от локална болка, подуване и синини. Ако не се почувствате по-зле в рамките на половин час след нараняването, достатъчно е да приложите студен компрес за 15 минути, за да облекчите отока, и да обработите ожулването с антисептик. След 2-3 дни можете да използвате топлина (например вълнен шал - топлината подобрява кръвообращението, ускорява заздравяването и резорбцията на синините) и нестероидни противовъзпалителни кремове, гелове или мехлеми.

Счупването е съпроводено с постоянна и нарастваща болка, нарушена функция на увредената област (невъзможно е да се подпирате на крака или да движите ръката). През първите 24 часа се появяват оток и тежки синини. При първите съмнения за счупване е необходимо да се осигури покой на увреденото място, да се приложи студен компрес, да се обездвижи мястото и незабавно да се извика линейка.

Още: Учени твърдят, че високият холестерол уврежда костите: Ето какво трябва да ядете

Опитът да стигнете до болницата самостоятелно крие риск от разместване на костите, допълнителна травма и дори увреждане на меките тъкани. Важно е да запомните: в травматологията съществува законът за „златния час“, когато е важно да се окаже медицинска помощ през първия час след травмата, за да се избегнат усложнения.

Статията има информативен характер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес