Бъдни вечер е един от най-уютните, светли и съкровени семейни празници. Той е известен с много си интересни традиции и ритуали, които всички българи спазват от много години насам.
Какво представлява Бъдни вечер и защо се нарича така? Причината е, че именно на този ден всички хора си пожелават да им се случвай най-добрите неща през идната година. Това е може би най-семейният празник, силно свързан с дома, уюта и семейството.
7,9 или 11 ястия трябва да има на Бъдни вечер?
Традиции на Бъдни вечер
Една от основните традиции в нощта на Бъдни вечер е да се сложи бъдникът. Той представлява голямо дърво крушово или дъбово, което се слага в огъня да гори цяла нощ, та чак до сутринта. Преди да се запали бъдникът, традицията повелява в него да се издълбае дупка, в която се налива вино и се поставят няколо зърна тамян, това се прави, за да я плодородна годината.
След това отново с помощта на тамян най-възрастния мъж прекадява цялата къща, всяка стая и всеки ъгъл, като нарича за добра енергия, здраве и щастие. След като целият дом е пречистен семейството вече може да седне около празничната трапеза. На нея трябва да има содена питка, която обикновено бива украсявана с грозде и житен клас, за да върви житото и да има много здраве и плодородие. В питката се поставя и паричка.
Трапезата на Бъдни вечер
Най-възрастният мъж разчупва питката и раздава на останалите членове на семейството, като първото парче се оставя за Богородица, второто е за роднините, които вече ги няма и след това започва да раздава от най-малкия до най-големия член на семейството. Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-много късмет през новата година.
Сено под покривката: Не всеки знае това гадаене на Бъдни вечер
Традицията повелява на трапезата да има нечетен брой постни ястия, които обикновено са между 7 (дните на седмицата), 9 (месеците, на бременността) и 11. Важно е вечерята да започне по отрано, тъй като се вярва, че по този начин кокошките ще лежат върху яйцата и ще мътят здрави пилета. На масата приссътват само и единствено постни ястия като: ошаф, боб яхния, пълнени пиперки с боб или с бял ориз, лози сарми, туршия, плодове, зеленчуци, лук, чесън, орехи и др.
Младите още неомъжени момичета слагат парче от питката под възглавницата си, за да може да им се присъни момъкът, за когото ще се омъжат. Друга важна част от традицията е всеки от семейството да опита от всички ястия, за да му върви през годината. Накрая всеки чупи по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува и ще има много здрава и добра година. Важно е и по време на цялата вечеря никой да не става от масата.
Всички чакат да дойде полунощ, защото в нощта на Коледа ще се роди Исус Христос. Тогава идват и коледарите, които пеят песни за благополучие, здраве и берекет.
Как да имаме най-вкусната картофена салата за Бъдни вечер
Трапезата не се прибира през цялата нощ, тъй като се вярва, че умрелите идват да вечерят.
На Бъдни вечер завършват и 40-дневните коледни пости и вече на следващия ден – Коледа хората могат добре да облажат с месни и други животиснки продукти.