Учени са установили, че ежедневният джогинг ще помогне за значително увеличаване на продължителността на живота.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Най-добрият спорт
Всеки избира спорта, който му допада най-много. Някои хора след консултация с лекар - терапевт получават препоръка да се занимават с точно определени дейности, въз основа на текущото състояние на организма.
Смята се, че най-полезният спорт е бягането. Почти всеки може да го направи. Основното нещо е да изберете правилните дрехи и обувки, както и приятно и безопасно място за практикуването на избрания спорт.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Докато бягате, тялото получава няколко положителни ефекта на момента:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
· подобрява функцията на белите дробове
· повишава ефективността на газообмена,
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
· укрепва сърдечносъдовата система.
В резултат на тренировките на чист въздух кислородът навлиза по-ефективно в тъканите на тялото и то се изчиства от токсини. Освен това, имунната система става по-устойчива на атаки на вируси и бактерии.
Лесен начин да станете дълголетник
Американски учени са открили, че редовният джогинг може значително да удължи живота.
Това заключение са направили експерти след анализ на медицинските досиета на около 55 хиляди мъже и жени на възраст от 18 до 100 години.
- В сравнение с други форми на физическа активност, като колоездене или ходене, джогингът намалява вероятността от преждевременна смърт с 40 процента. Колоезденето и ходенето намаляват същия риск с 12 процента, казват учени от Университета на Айова (САЩ).
След като е било направено проучване на начина на живот на обикновените хора (не на спортистите), авторите на изследванията стигнали до заключението, че за да постигнат статут на дълголетник, няма значение дали човек е слаб или дебел, как се храни и спазва ли ежедневния си режеим. Но наличието на редовни тренировки, продължаващи повече от 5 минути на ден, вече значително увеличавало шансовете за живот до 85 години или повече.
Между другото, учените са изчислили, че един час бягане се равнява на допълнителни седем часа живот.
Разбира се, тук не става дума за професионално бягане с часове и километри. Достатъчно е да правите това колкото ви е по силите и не ви натоварва допълнително. Всяка дейност, която не ви доставя удоволствие, скоро бива прекратявана, а целта в случая е да имаме ежедневна активност, която да ни осигури дълъг и ползотворен живот.