Кетчупът е неизменна част от поднасянето на почти всяка една бърза храна. Българите, а и не само, сме свикнали този сос задължително да присъства на трапезата ни. Много от нас дори посягат към опаковката по навик. Те са свикнали да доовкусяват храната си с него, без дори да е нужно.
Дали обаче този сос се приготвя от домати, колко полезен и колко вреден е всъщност той за човешкия организъм, тепърва предстои да разберете.
От какво масово се прави кетчупът?
Повечето живеем с мисълта, че кетчупът представлява смес от доматено пюре и подправки. Това обаче често се оказва една огромна заблуда.
Най-лесният и бърз начин да нарежете домати на кубчета
В много от случаите производителите дори „забравят” да прибавят и минималния процент доматено пюре, което сме виждали изписано върху етикета на продукта. Не си мислете, че става въпрос за съществено количество. Най-често е около 5 %, което всъщност не е нищо, в съпоставка с останалите 95 %.
Какво обаче консумираме, докато си мислим, че ядем преработени домати?
Ето това е важен въпрос, на който всеки трябва да си отговори, преди да сложи опаковката кетчуп на трапезата и да подканва хлапетата да овкусят своята храна.
Вместо домати най-често биват използвани захари, нишесте, вода, винена киселина, лимонена киселина. Масово се прибавя и оцветителят „Кармин”, който е не по-малко вреден за здравето от останалите съставки.
7-те най-вредни храни в България
Ако сте върли привърженици на този сос, съветваме ви сами да си го приготвяте, когато доматите са в сезон. Излишно е да купувате кетчуп, в който липсват домати. Не причинявайте това на своето тяло.
Не забравяйте също винаги да четете етикетите върху опаковката. Те разкриват всяка една тайна, за която често затваряме очите си, защото ни е вкусно! Не си даваме сметка обаче, че това има цена и то прекалено висока!