Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 8 интересни факта за цвета на очите, за които не сте знаели

13 април 2022, 14:25 часа

До каква възраст се формира цветът на очите и защо ирисът ни има един или друг цвят?

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Факт 1: Всички хора се раждат със светли очи

Моля, имайте предвид, че всички новородени бебета имат сиво-сини очи. Офталмолозите обясняват това много просто – бебетата нямат пигмент в ириса. Изключения са само в страните от Източна, Югоизточна и Южна Азия. Там при децата ирисът вече е наситен с пигмент.

Факт 2: Окончателният цвят на очите се придобива в юношеството

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Цветът на ириса се променя и формира до 3-6 месеца от живота на детето, когато меланоцитите се натрупват в ириса. Окончателният цвят на очите при хората се установява на 10-12 години.

Факт 3: Кафявите очи са сини очи

Кафявото е най-разпространеният цвят на очите на планетата. Но офталмолозите казват, че кафявите очи всъщност са сини под кафявия пигмент. Това е резултат от генетична мутация. Външният слой на ириса съдържа голямо количество меланин, което води до поглъщане както на висока, така и на нискочестотна светлина. Отразената светлина предизвиква появата на кафяв цвят.

Факт 4: В древни времена всеки е бил с кафяви очи

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Изследователите са открили, че преди 10 хиляди години всички жители на планетата са имали кафяви очи. По-късно се появява генетична мутация в гена HERC2, при носители на която намалява производството на меланин в ириса. Това води до появата на синьо за първи път.

Факт 5: Хетерохромия

Хетерохромия - различен цвят на ириса на дясното и лявото око. Тази особеност се обяснява с факта на излишък или дефицит на меланин поради заболявания, наранявания, генетични мутации. При абсолютна хетерохромия човек има два различни цвята на ириса. Едното око може да е синьо, а другото кафяво. Планетата е дом на 1% от хората с такова необичайно отклонение.

Факт 6: Зеленото е най-редкият цвят на очите

Зелените очи имат 1,6% от хората на планетата, това е най-рядкото, тъй като е изкоренено в семейството от доминиращия кафяв геном. Във външния слой на ириса се разпределя необичаен светлокафяв или жълт пигмент липофусцин. Заедно със синия или циан цвят в резултат на разпръскване в стромата се получава зелено. Чистият зелен цвят на очите е изключително рядък.

Факт 7: Други цветове на ириса

Черният цвят на очите е подобен на структурата на кафявите. Но концентрацията на меланин в ириса е толкова висока, че падащата върху него светлина всъщност се абсорбира напълно. Черният цвят на очите е най-разпространен сред представителите на монголоидната раса в Източна, Югоизточна и Южна Азия.

Синият цвят на очите е резултат от разсейване на светлината в стромата (в основната част на роговицата). Колкото по-ниска е плътността на стромата, толкова по-наситен е синият цвят.

Цветът на орех е комбинация от кафяво (лешниково), синьо или светло синьо. И може да придобие различни нюанси в зависимост от осветлението.

Сивият цвят на очите е подобен на синия, докато плътността на влакната на външния слой е по-висока. Ако плътността не е толкова висока, цветът на очите ще бъде сиво-син.

Жълтите очи са изключително редки. Образуват се поради съдържанието на пигмента липофусцин (липохром) в съдовете на ириса.

Факт 8: Албиносите имат както червени, така и лилави очи

Най-необичайният и интересен цвят на очите, червеният, обикновено се среща при албиносите. Поради липсата на меланин ирисът на албиноса е прозрачен и изглежда червен поради кръвоносните съдове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес