Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 8 интересни факта за цвета на очите, за които не сте знаели

13 април 2022, 14:25 часа

До каква възраст се формира цветът на очите и защо ирисът ни има един или друг цвят?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Факт 1: Всички хора се раждат със светли очи

Моля, имайте предвид, че всички новородени бебета имат сиво-сини очи. Офталмолозите обясняват това много просто – бебетата нямат пигмент в ириса. Изключения са само в страните от Източна, Югоизточна и Южна Азия. Там при децата ирисът вече е наситен с пигмент.

Факт 2: Окончателният цвят на очите се придобива в юношеството

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Цветът на ириса се променя и формира до 3-6 месеца от живота на детето, когато меланоцитите се натрупват в ириса. Окончателният цвят на очите при хората се установява на 10-12 години.

Факт 3: Кафявите очи са сини очи

Кафявото е най-разпространеният цвят на очите на планетата. Но офталмолозите казват, че кафявите очи всъщност са сини под кафявия пигмент. Това е резултат от генетична мутация. Външният слой на ириса съдържа голямо количество меланин, което води до поглъщане както на висока, така и на нискочестотна светлина. Отразената светлина предизвиква появата на кафяв цвят.

Факт 4: В древни времена всеки е бил с кафяви очи

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Изследователите са открили, че преди 10 хиляди години всички жители на планетата са имали кафяви очи. По-късно се появява генетична мутация в гена HERC2, при носители на която намалява производството на меланин в ириса. Това води до появата на синьо за първи път.

Факт 5: Хетерохромия

Хетерохромия - различен цвят на ириса на дясното и лявото око. Тази особеност се обяснява с факта на излишък или дефицит на меланин поради заболявания, наранявания, генетични мутации. При абсолютна хетерохромия човек има два различни цвята на ириса. Едното око може да е синьо, а другото кафяво. Планетата е дом на 1% от хората с такова необичайно отклонение.

Факт 6: Зеленото е най-редкият цвят на очите

Зелените очи имат 1,6% от хората на планетата, това е най-рядкото, тъй като е изкоренено в семейството от доминиращия кафяв геном. Във външния слой на ириса се разпределя необичаен светлокафяв или жълт пигмент липофусцин. Заедно със синия или циан цвят в резултат на разпръскване в стромата се получава зелено. Чистият зелен цвят на очите е изключително рядък.

Факт 7: Други цветове на ириса

Черният цвят на очите е подобен на структурата на кафявите. Но концентрацията на меланин в ириса е толкова висока, че падащата върху него светлина всъщност се абсорбира напълно. Черният цвят на очите е най-разпространен сред представителите на монголоидната раса в Източна, Югоизточна и Южна Азия.

Синият цвят на очите е резултат от разсейване на светлината в стромата (в основната част на роговицата). Колкото по-ниска е плътността на стромата, толкова по-наситен е синият цвят.

Цветът на орех е комбинация от кафяво (лешниково), синьо или светло синьо. И може да придобие различни нюанси в зависимост от осветлението.

Сивият цвят на очите е подобен на синия, докато плътността на влакната на външния слой е по-висока. Ако плътността не е толкова висока, цветът на очите ще бъде сиво-син.

Жълтите очи са изключително редки. Образуват се поради съдържанието на пигмента липофусцин (липохром) в съдовете на ириса.

Факт 8: Албиносите имат както червени, така и лилави очи

Най-необичайният и интересен цвят на очите, червеният, обикновено се среща при албиносите. Поради липсата на меланин ирисът на албиноса е прозрачен и изглежда червен поради кръвоносните съдове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес