Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 5 на най-старите дървета в България

29 декември 2024, 20:30 часа

На територията на България има обширни области с гори. В различни части на страната има повече от 2000 вековни дървета, някои от които са на възраст повече от 10 века. Много са на около 500 и по-малко години. В следващите редове ще ви запознаем с най-старите дървета на територията на страната.

Гранитски дъб

Най-възрастното дърво на територията на страната е Гранѝтския дъб. То е на приблизително 1700 години. За изчисляване на възрастта му е използвана ботаническа сонда. Дървото се намира в Старозагорска област, с. Гранит. Според данните от проучването със сондата, дъбът е поникнал на това място през 345 г.

През 80-те години на миналия век стъблото на Гранѝтския дъб е било с обиколка 7,45 м, а короната надвишавала 1000 кв.м в наши дни дървото умира. Короната е почти цялата изсъхнала. Зелените клони са подпрени с метална конструкция.

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Въпреки лошото състояние на вековното дърво, то продължава да предизвиква интерес и стотици туристи посещават района, за да го видят.

Байкушева мура

Черната мура, наречена Байкушева, в чест на откривателя ѝ – Константин Байкушев – е на над 1300 години. Лесовъдът е намира през 1897 година в Пирин планина на надморска височина от 1930 метра. Дървото се намира в непосредствена близост от хижа Бъндерица.

Байкушевата мура е второто най-старо дърво в страната, същевременно е най-старото иглолистно дърво в България и едно от най-старите в света. Мурата е висока 26 метра, обиколката ѝ е 7,80 м.

Близо до дървото е направена стълба, за да могат туристите да го разгледат безопасно за тях и за дървото.

Още: Дърветата, които не трябва да засаждате в двора си

Златолистки чинар

Третото най-старо дърво в страната се намира край манастира "Св. Георги Победоносец“ край Сандански, в с. Златолист. То е чинар и е високо 30 метра. По-младо с няколко години от Байкушевата мура. Обиколката на дървото е 6 метра.

Старият бряст

В центъра на гр. Сливен расте четвъртото по старост дърво в страната. Това е полски бряст, който е на почти 1000 години. Старият бряст е станал символ на Сливен. Дървото е високо 10 метра.

Положение са големи усилия брястът да бъде опазен и консервиран, за да бъдат спрени възникващите гнилостни процеси. Уплътнителен пълнеж е поставен в кухините. Още през 2014 г са установили, че дървото започва бавно да умира, заради трахиомикоза, пречеща на водата да се движи в стъблото. Основните грижи за вековното дърво е поета от немски специалисти в сътрудничество с Лесотехническия университет.

Старият бряст е част от герба на Сливен от 1996 г. Дървото става „Европейско дърво на годината“ през 2014 г. В същата година то се появява на пощенска марка, а през 2018 г – върху сребърна монета, емитирана от БНБ.

Още: Защо да варосате дървета през есента?

Кръстатият дъб

Петото по възраст дърво в България е бил Кръстатият дъб, който се е издигал над Кокалянския манастир в Плана планина, но през 2010 г. е унищожено от вандали. Дъбът е бил на приблизително 1000 години, запознати твърдят, че е бил дори 1300 годишен, затова бил наричан Аспарухов дъб. Бил е висок 17 метра.

Иманяри, които търсели злато, изкопали дупки в основата на дървото. Огромна хралупа зеела в дънера му. През 2010 г. дървото било повалено от силен вятър.

Гърменски чинар

Чинарът се намира в с. Гърмен и е на около 650 години. Висок е 24 метра. Стволът му е 10,46 метра. В селото има още един вековен чинар, който е на 350 години. Той е с почти същите размери като по-стария чинар. В момента и двата чинара са добро състояние.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес